Cięcia i pchnięcia

Szpada

Najbardziej popularna broń i - w opinii fachowców - także najbardziej widowiskowa rywalizacja. Zasady są jasne, a główna brzmi "kto pierwszy, ten lepszy". W szpadzie stosuje się pchnięcia, zaś polem trafienia jest całe ciało rywala. Ważne jest także to, że w odróżnieniu od pozostałych broni zaliczane są trafienia jednoczesne - tzw. double, za które punkt otrzymują obie strony.

Gwiazdy : Tomasz Motyka, Adam Wiercioch, Radosław Zawrotniak i Robert Andrzejuk - srebrni medaliści igrzysk olimpijskich w Pekinie. Danuta Dmowska-Andrzejuk, była mistrzyni świata.

Czwartek, indywidualnie - od godz. 10. Piątek, drużynowo - od godz. 9.

Szabla

Jest bronią bardzo dynamiczną. Najczęściej wykonuje się cięcia, rzadziej pchnięcia (zaliczane są jedne i drugie). Powierzchnię trafienia stanowi górna część ciała, od pasa z głową i rękoma. Szablę od szpady wyróżnia także to, że obowiązuje tzw. konwencja, tzn. trzeba trafić rywala, samemu nie będąc trafionym. Trafienia jednoczesne nie są zaliczane, a pod uwagę brane jest pierwszeństwo natarcia.

Gwiazdy : Bogna Jóźwiak, brązowa medalistka mistrzostw świata; złota, srebrna oraz dwukrotnie brązowa medalistka mistrzostw Europy. Aleksandra Socha, brązowa medalistka mistrzostw świata, indywidualna i drużynowa mistrzyni Europy, dwukrotna olimpijka z Aten i Pekinu.

Piątek, indywidualnie - od godz. 13. Sobota, drużynowo - od godz. 9.

Floret

Podobnie jak w szpadzie stosuje się jedynie pchnięcia, zaś pole trafienia jest ograniczone do tułowia - bez głowy i rąk. Trafienia najpierw w nieważną, a potem w ważną strefę nie są punktowane, a liczą się jedynie bezpośrednie pchnięcia w ważne pole. Podobnie jak w przypadku szabli obowiązuje konwencja. Ważnym wyróżnikiem jest także biała lampka, która sygnalizuje trafienie w nieważne pole.

Gwiazdy : Sylwia Gruchała, srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, dwukrotna mistrzyni i wicemistrzyni świata, czterokrotna mistrzyni Europy, na mistrzostwach kraju niepokonana od trzech lat indywidualnie i od sześciu drużynowo. Sławomir Mocek, mistrz świata i Europy, olimpijczyk z Sydney i Pekinu.

Sobota, indywidualnie - od godz. 12. Niedziela, drużynowo - od godz. 9.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.