Sport.pl

Sikora gonił Bjoerndalena, ale nie dogonił

Tomasz Sikora po sprincie w Trondheim stracił prowadzenie w klasyfikacji Pucharu Świata. Po biegu pościgowym tego dystansu nie zmniejszył.
Sikora już od startu musi gonić Bjoernadlena. Polak wystartował jako 13. z stratą jaką zakończył bieg sprinterski (1:06). Jako pierwszy na trasę ruszył Michael Greis, 18 sekund po nim Ole Einar Bjoerndalen.

Sikora walczył w ostatnich dniach z przeziębieniem, ale na pierwszym okrążeniu tego po nim nie widać. Szybko awansował na dwunaste miejsce zmniejszył stratę do prowadzącego Greisa 54 sekund przed pierwszym strzelaniem.

Sikora bez pudła na strzelnicy i Polak awansował już na ósme miejsce. Prowadzi Greis, przed Czudowem. Bjoernadalen raz się pomylił i spadł na trzecie miejsce.

Sikora biegnie dobrym, równym tempem. Cały czas przesuwa się w górę stawki. Przed drugim strzelaniem jest na siódmym miejscu. Polak raz spudłował, musiał biec karną rundę i spadł na 12. miejsce.

Zawodnicy są już na trzecim okrążeniu. Prowadzi bezbłędny na razie na strzelnicy Michael Greis, tuż za nim lider Pucharu Świata Bjoerndalen. Sikora jest 10., ma ponad minutę straty.

Greis na trzecim strzelaniu zaliczył dwa pudła, Bjoerndalen i Sikora pudłują po razie. Polak awansuje na dziewiąte miejsce, ma 50 sekund straty do lidera.

Po czwartym strzelaniu Sikora jest trzeci! Polak ani razu nie spudłował i jest tuż za prowadzącym Bjoerndalenem (też bez pudła) oraz Simonem Ederem. Teraz o wszystkim zdecyduje bieg, a Sikora wygląda dziś na bardzo mocnego.

Na kilometr przed metą przed Polakiem został już tylko Bjoerndalen, ale ma aż 30 sekund przewagi nad naszym zawodnikiem i ma duże szanse na zwycięstwo.

Bjoerndalen wygrywa, a Sikora na samym finiszu przegrywa z Ederem o zaledwie 0,2 sekundy. Szkoda.

Zasady biegu pościgowego

W biegu pościgowym biatloniści startują zgodnie z różnicami czasowymi uzyskanymi we wcześniejszym wyścigu, najczęściej sprintu. Tym samym, zawodnik, który pierwszy przekroczy linię mety jest zwycięzcą tego biegu. Bieg pościgowy rozgrywany jest na dystansie 12,5 km dla mężczyzn i 10 km dla kobiet, każdy zawodnik wykonuje cztery strzelania (dwa leżąc, dwa stojąc), a każdy błąd karany jest dodatkową rundą o długości 150 m.

Bjoerndalen pod specjalną ochroną - czytaj tutaj »


Więcej o: