Energa w play-off zagra z Wisłą Can/Pack Kraków

Koszykarki Energi w ostatnim meczu sezonu zasadniczego pokonały Finepharm AZS KK Jelenia Góra i zajęły czwarte miejsce. W pierwszej rundzie play-off rywalem katarzynek będzie mistrz Polski Wisła Can/Pack Kraków.

Ostatnia kolejka nie była szczęśliwa dla podopiecznych Elmedina Omanicia. Przy porażce AZS PWSZ Gorzów z CCC Polkowice, torunianki w play-off spotkają się z Wisłą Can/Pack. Choć trzy drużyny miały taką samą ilość punktów, to w bezpośrednich pojedynkach najgorszy bilans miał zespół z Krakowa i to on zajął czwarte miejsce. - Trudno, na pewno lepiej byłoby grać z CCC, ale nie załamujemy się i będziemy walczyć - powiedziała Katarzyna Januszek, asystent trenera Omanicia.

Mecz z Finepharm niespodziewanie dostarczył wielu emocji. Przez pierwszą kwartę zespół z Jeleniej Góry dotrzymywał kroku faworyzowanym gospodyniom.

W drugiej połowie koncert w rzutach z dystansu zaprezentowała Qiuanna Chaney. Amerykanka trafiła trzy razy z rzędu i Energa wygrywała 35:19. Po chwili trener Omanic został ukarany dwoma przewinieniami technicznymi i musiał opuścić halę. Toruński szkoleniowiec nie mógł bowiem pogodzić się z błędnymi decyzjami arbitrów. Do końca tej części meczu Finepharm zdobył 12 punktów z rzędu i było już tylko 35:31.

Po zmianie stron torunianki dominowały już na parkiecie. Bardzo dobrze w ekipie gospodyń prezentowała się Ewelina Gala. Najmłodsza zawodniczka Energi zdobyła 10 punktów, co jest jej rekordem w Ford Germaz Ekstraklasie. Niestety na 3 minuty przed końcem meczu Gala upadła i uderzyła głową o parkiet. Toruńska koszykarka na chwilę zemdlała i została odwieziona do szpitala. Chwilę później kontuzji ręki doznała zawodniczka z Jeleniej Góry Natalia Niewrzawa.

W końcówce gospodynie kontrolowały wydarzenia na parkiecie i pewnie zwyciężyły różnicą 12 punktów.

Przed ekipą Omanicia teraz rywalizacja w play-off z Wisłą Can/Pack. Torunianki przystąpią do tych pojedynków od stanu 0:2, gdyż w sezonie zasadniczym dwukrotnie przegrały z mistrzyniami Polski. Rywalizacja będzie trwała do 3 zwycięstw, pierwszy mecz już w środę w Toruniu.

Wynik meczu

Energa - Finepharm 70:58

Kwarty: 16:16, 19:15, 21:11, 14:16

Energa: Monsac Sierra 22, Krawiec 7 (1), S. Moore 7 (1), Tłumak 5 (1), J. Moore 2 oraz Chaney 12 (3), Gala 10, Jasnowska 5 (1), Bajerska 0, Waligórska 0, Chełczyńska 0

Finepharm: Skorek 19, Merideth 14, Szymczak-Górzyńska 11, Reese 4, Kędzia 3 (1) oraz Kret 5, Niewrzawa 2, Wójcik 0, Okorie 0, Arodź 0

Pozostałe wyniki: ŁKS Siemens AGD Łódź - PTK Aflofarm Vicard Pabianice 81:74, Utex ROW Rybnik - Duda Leszno 51:58, MUKS Poznań - AZS Inea Poznań 64:61, AZS PWSZ Gorzów - CCC Polkowice 66:78, Wisła Can/Pack Kraków - Lotos PKO BP Gdynia 62:60

Tabela Ford Germaz Ekstraklasy

Przy równej ilości punktów, decyduje bilans meczów pomiędzy drużynami

W pierwszej rundzie play-off zmierzą się: Lotos Gdynia - Utex ROW Rybnik, CCC Polkowice - Duda Leszno, AZS Gorzów - Inea AZS Poznań i Wisła Can/Pack Kraków - Energa Toruń.

Zespoły z miejsc 9-13 zagrają systemem mecz i rewanż o utrzymanie w Ford Germaz Ekstraklasie