Sport.pl

Choroba pozbawi Sikorę Pucharu Świata?

- Starty w Kanadzie bardzo oddaliły mnie od zwycięstwa w Pucharze Świata - przyznał Tomasz Sikora, który po 11. i 15. miejscu w Whistler wirtualnie traci już 70 pkt. do Ole Einara Bjoerndalena.


W klasyfikacji generalnej Sikora wciąż jest liderem i ma nad Bjoerndalenem 2 pkt przewagi, ale na koniec sezonu odlicza się wyniki trzech najgorszych biegów. Polak straci 72 pkt. (za 20., 16. i 15. miejsca), Norweg żadnego, bo trzykrotnie w ogóle nie wystartował. Wirtualnie jest liderem.

- Cieszę się, że starty w Kanadzie mam już za sobą. Nie jestem zadowolony z wyników. W biegu na 20 km czułem się fatalnie, dokuczał mi jeszcze kaszel. W sprincie było nieco lepiej, ale okazało się, że bardzo brakuje mi treningów po przerwie spowodowanej chorobą - mówi Sikora. W biegu na 20 km był 11., w sprincie zajął dopiero 15. lokatę.

Przez chorobę Polak stracił swoją fantastyczną formę biegową. Uzyskiwał czasy biegów w trzeciej dziesiątce. Potwierdziły się jego słowa sprzed tygodnia, że gdy wolniej biega, to lepiej strzela. W sprincie Sikora pomylił się tylko raz. Ale nie przełożyło się to na wysokie lokaty. - Puchar Świata bardzo się teraz oddalił, ale będę walczył do końca, wszystko może się zdarzyć - twierdzi Sikora.

Do końca zostało sześć biegów. Najbliższy już w czwartek w norweskim Trondheim. Polacy liczą, że Sikora zacznie odzyskiwać formę biegową, a Norwegowie z Bjoerndalenem mogą mieć kłopoty z aklimatyzacją. W Kanadzie byli bowiem ponad dwa tygodnie i ich organizmy przestawiły się już w pełni na lokalny czas (minus osiem godzin). Polacy postanowili nie robić pełnej aklimatyzacji w Kanadzie i liczą, że w Europie na tym zyskają.

Klasyfikacja generalna

1. Sikora752 pkt
2. Bjoerndalen750
3. M. Szczudow (Rosja)649
4. E. Svendsen (Norwegia)599
5. C. Sumann (Austria)579
Pozostałe zawody

10 kmTrondheim19 marca
12,5 kmTrondheim21 marca
15 kmTrondheim22 marca
10 kmChanty-Mansyjsk26 marca
12,5 kmChanty-Mansyjsk28 marca
15 kmChanty-Mansyjsk29 marca
Tomasz Sikora: Co za ból! - czytaj tutaj »