Sport.pl

Tomasz Sikora: Wirtualnie... nie jestem już liderem Pucharu Świata

Przed Tomaszem Sikorą decydujące starty o utrzymanie prowadzenia w biatlonowym Pucharze Świata. - Będę walczył z Bjoerndalenem, ale to ja muszę gonić, a nie on! Wirtualnie Norweg jest już bowiem liderem PŚ. Mało kto pamięta teraz o przepisie, że na koniec sezonu... odlicza się punkty z trzech najgorszych startów, a to premiuje Bjoerndalena - mówi Sport.pl. Sikora
Sikora wraca do zdrowia »

Sikora kilka dni był przeziębiony, ale ostatnio udało mu się normalnie potrenować w Dusznikach. W czwartek wrócił do domu w Wodzisławiu, a już w niedzielę leci do Kanady, gdzie na olimpijskich trasach w Whistler odbędą się biegi na 20 km i sprint na 10 km. - Ciągle jeszcze dokucza katar i kaszel, ale czuje się już lepiej. Mam nadzieję, że utrzymałem formę biegową - mówi Sport.pl. Sikora.

Polak ma wielką szansę na pierwszą w karierze Kryształową Kulę za Puchar Świata. Na osiem startów do końca sezonu w klasyfikacji generalnej ma 23 pkt. przewagi nad Bjoerndalenem. W marcu zostały trzy odsłony PŚ - po Whistler będą jeszcze trzy biegi w norweskim Trondheim (19-22 marca) i na koniec znów trzy w syberyjskim Chanty-Mansyjsku (26-29 marca). W sumie osiem biegów indywidualnych, w których można zdobyć 480 pkt (zwycięstwo w PŚ daje 60).

- Wirtualnie nie jestem już liderem. Żeby wygrać, to ja muszę gonić Bjoerndalena i uzyskiwać od niego lepsze wyniki. Mało kto pamięta bowiem teraz o przepisie, że na koniec sezonu odlicza się punkty z trzech najgorszych startów, a to premiuje Bjoerndalena - przypomina Sikora. - Norweg kilka razy w ogóle nie wystartował i nie straci już punktów. Ja stracę za trzy najgorsze biegi. Sytuacja wyjściowa nie jest więc tak różowa, ale będę ostro walczył do końca - podkreśla najlepszy polski biatlonista.

Trzy najgorsze biegi Sikory w sezonie to: 20. miejsce w Hochfilzen, 16. w Pyeong Chang i 14. lokata w Oberhofie. Odpisanie tych wyników będzie kosztowało Polaka na koniec sezonu aż 73 pkt. Tymczasem, Bjoerndalen w ogóle nie wystartował w trzech biegach: sprincie w Hochfilzen i dwa razy w Anterselvie przed MŚ. Wychodzi więc na to, że wirtualnie 50 pkt. przewagi ma teraz Norweg.

Aktualna klasyfikacja PŚ

1. Sikora696
2. Bjoerndalen673
3. Czudow609
4. Svendsen599
5. Sumann503
Pozostałe zawody

20 kmWhistler11 marca
10 kmWhistler13 marca
10 kmTrondheim19 marca
12,5 kmTrondheim21 marca
15 kmTrondheim22 marca
10 kmChanty-Mansyjsk26 marca
12,5 kmChanty-Mansyjsk28 marca
15 kmChanty-Mansyjsk29 marca
Rosyjscy kibice grozili śmiercią szefowi federacji »


Więcej o: