Srebrne skoki Maciej Kota

Maciej Kot

Maciej Kot (Fot. Marek Podmokły /AG)

18-letni skoczek Startu Krokiew Zakopane został wicemistrzem świata juniorów w skokach narciarskich

W słowackim Szczyrbskim Plesie zawiedli faworyci. - Kilku takich było w szatni, ale przegrali z pogodą - uśmiecha się Adam Celej, trener polskiej kadry. Niezbyt komfortowe warunki promowały zawodników, którzy oddali dwa równe skoki.

Maciej Kot uzyskał kolejno 92,5 i 96,5 metra, ale to nie wystarczyło, by wyprzedzić Austriaka Lukasa Muellera. Trzeci na podium uplasował się Ville Larinto, który w drugiej serii poszybował na odległość 97,5 metra. Fin odnosi sukcesy już wśród seniorów - jest 6 w klasyfikacji generalnej PŚ.

- Maciek uwielbia zawody i związaną z nimi adrenalinę. Jest bardziej doświadczony, niż koledzy z kadry, którzy tym razem wyraźnie się zagotowali i zjadły ich nerwy- dodaje Celej.

Pozostali reprezentanci nie zachwycili: Dawid Kubacki i Andrzej Zapotoczny odpadli po pierwszej serii, Grzegorz Miętus zajął 20. miejsce.

Srebrny medalista to syn Rafała Kota, fizjoterapeuty seniorskiej reprezentacji skoczków. To był jego trzeci występ na MŚJ, a co roku skacze lepiej. W 2007 roku był 15., w ubiegłym sezonie zajął 7. pozycję.

W przeszłości większość mistrzów świata juniorów odnosiło triumfy także w rywalizacji seniorów. Niektórzy nawet jak np. Tomi Nieminen złoto wywalczył już jako mistrz olimpijski. Szybko sukcesy zaczęli odnosić m.in. Ari Pekka Nikkola, Martin Hoellwarth, Heinz Kuttin, Janne Ahonen, Tommy Ingebrigtsen czy Thomas Morgenstern. Długo na dobry wyniki czekał jednak np. Wolfgang Loitzl, mistrz świata z 1998 roku (w tym sezonie wygrał TCS i po raz pierwszy zawody PŚ) czy Michael Uhrmann, który pierwszy raz w konkursie PŚ triumfował osiem lat po juniorskim zwycięstwie. Byli jednak też tacy skoczkowie, którzy poprzestali na sukcesach juniorskich np. Fin Joonas Ikonen, mistrz z 2005 roku. Poza Polską nikt też nie pamięta Mateusza Rutkowskiego, najlepszego juniora sprzed pięciu lat, któremu karierę przerwały używki.

Mistrzostwa świata seniorów startują za dwa tygodnie w czeskim Libercu. - Czy szepnę Łukaszowi Kruczkowi słówko na temat syna? Ja się w to nie mieszam, ale wierzę w trenerski nos kolegi - uśmiecha się Rafał Kot

W piątek zawody drużynowe. Polacy bronią brązowego medalu zdobytego przed rokiem w Zakopanem.