Sport.pl

Ivan Cupić - chorwacki snajper bez palca

Tuż przed igrzyskami koszmarny wypadek i amputacja palca zahamowały jego karierę. Jednak Ivan Ćupić nie tylko wrócił do gry, ale jest też najskuteczniejszym zawodnikiem Chorwacji na mistrzostwach świata.
Kolejni rywale Polaków - Balić i spółka »

Z Czuba.tv: Tak gra Cupić »

Latem ubiegłego roku 22-letni skrzydłowy NK Gorenje był pewniakiem do reprezantacji Chorwacji na igrzyska. Niespełna miesiąc przed turniejem olimpijskim jego występ w Pekinie przekreślił koszmarny wypadek. Cupić zahaczył obrączką ślubną o ogrodzenie, nieszczęśliwie się potknął i upadając urwał palec serdeczny w lewej dłoni. Natychmiast został przewieziony do szpitala, ale palca nie udało się uratować. Lekarze amputowali mu dwie trzecie palca. Kariera młodego zawodnika stanęła pod znakiem zapytania, tym bardziej, że był leworęczny. - Tak naprawdę ten uraz nie przekreśla jego kariery - uspokajał później lekarz reprezentacji Mladen Miskulin. - Pytanie brzmi: ile czasu zajmie mu odzyskanie sprawności. Palec serdeczny nie jest aż tak istotny dla piłkarzy ręcznych - tłumaczył.

Na igrzyskach Cupić nie wystąpił, ale szybko wrócił do treningów. Z powodzeniem gra w słoweńskim NK Gorenje Velenje, należy do czołowych zawodników reprezentacji. Nadal rzuca lewą ręką i jest niezwykle groźny. Trafia ze skutecznością 77 procent, pewnie wykonuje rzuty karne. Już w pierwszym meczu mistrzostwach świata, kiedy Chorwaci potwornie męczyli się z Koreą Południową zdobył 8 bramek i uratował zwycięstwo24:23. Skuteczny był także w kolejnych spotkaniach. Przed półfinałami w klasyfikacji strzelców zajmuje 9. miejsce z 48 golami, wyprzedza go m.in. Tomasz Tłuczyński z 49 bramkami.

Wszystko o mistrzostwach świata piłkarzy ręcznych - zobacz serwis »