Alpejski Puchar Świata. Greber wygrał zjazd, Kummer - gigant

Austriak Christian Greber wygrał wczoraj pierwszy z dwóch biegów zjazdowych w Bormio. Szwajcarka Lilian Kummer najlepsza w gigancie w Lienz.

Trasa Stelvio, na której odbywały się mistrzostwa świata jeszcze w 1985 roku, jest stroma, trudna i bardzo widowiskowa. Hans Knauss, triumfator z 1999 roku w Kitzbuehel, opowiadał: - Tuż przed metą sądzisz, że skaczesz w dół z drugiego piętra. Knauss miał najlepszy rezultat na kolejnych punktach pomiaru czasu, ale ominął bramkę.

Greber dodał: - Nie masz chwili czasu na oddech, pracujesz od startu do mety.

I pracował wytrwale, po raz pierwszy triumfując w Pucharze Świata. Długo czekał na sukces liczący już prawie 30 lat narciarz z Vorarlbergu. W ubiegłym sezonie został wyeliminowany z kadry i jeździł w Pucharze Europy. Tylko z powodu kontuzji Maiera, mistrza świata Hannesa Trinkla i Wernera Franza znów znalazł się w pierwszej drużynie Austriaków.

Fritz Stroebl, najszybszy na treningu, zajął drugie miejsce, tracąc 0,46 sekundy do zwycięzcy. Na podium stanął też Stefan Eberharter, co oznaczało dla Austriaków pierwszą "triplę" w tym sezonie. Austriacy wygrywają na tej trasie od pięciu lat.

Zmienne nastroje towarzyszyły ekipie Szwajcarów na stoku w Lienz, gdzie alpejki rozegrały gigant. Nie ukończyła pierwszego przejazdu Sonja Nef, która w tym sezonie albo wygrywała, albo stawała na podium. Nieoczekiwanie wygrała inna Szwajcarka Lilian Kummer, która nigdy wcześniej nie zajmowała miejsca wyższego niż piąte.

Zjazd mężczyzn w Bormio:

1. Ch. Greber (Austria) - 1:54,33 min; 2. F. Stroebl (Austria) - 0,46 s straty; 3. S. Eberharter (Austria) - 0,68 s straty.