Sport.pl

Upadek Justyny Kowalczyk

W pechowym ćwierćfinale polska biegaczka została przewrócona i nie miała szans, by dogonić rywalki. W sprincie w Novym Meście zajęła 26. miejsce, w klasyfikacji Tour de Ski spadła na szóste miejsce
Takie rzeczy w biegach się zdarzają. Sprinty to nie tylko technika, refleks na starcie i koordynacja podczas szalonego tempa od startu do mety. To również walka wręcz, przepychanie się, zabieganie drogi, słowem - każdy dba o swoje nie patrząc na rywala. W biegach na 1200 metrów nie ma żadnej kalkulacji, od startu do mety liczy się tylko interes jednostki. Polka przebrnęła eliminacje z piętnastym czasem. Później, kiedy była walka na całego, dopadł ją pech.

Ukończyła bieg ćwierćfinałowy z ponad minutową stratą, na ostatnim miejscu w sześcioosobowej stawce. Musiała dobiec do mety, by zostać sklasyfikowaną. Gdyby nie ukończyła zawodów, start w Tour de Ski byłby nieważny. Aby liczyć się w klasyfikacji końcowej, trzeba ukończyć wszystkie siedem startów. - Szczerze mówiąc, podium w Tourze byłoby dla mnie niespodzianką - od początku TdS asekurowała się Kowalczyk dla której imprezą sezonu są lutowe MŚ w Libercu.

Ale do Nowego Roku była czwarta w klasyfikacji generalnej z dużymi szansami na odegranie znaczącej roli w najbardziej prestiżowych zawodach biegowych w sezonie. W czwartek zajęła miejsce w trzeciej dziesiątce (najgorsze w sezonie) i straty - przez ten pechowy upadek - są znaczne. To już ponad półtorej minuty, przed biegiem było 47 sek. Celem Polki na TdS było poprawienie lokaty z ubiegłego roku, kiedy była siódma. Marzeniem - miejsce w pierwszej piątce. Jest blisko, by się spełniło.

W piątek w TdS dzień przerwy, w sobotę bieg na 10 km techniką klasyczną ze startu wspólnego, dzień później dziewięciokilometrowy podbieg pod górę Alpe Cermis (1280 m n.p.m, różnica wzniesień w biegu 425 m) i rozstrzygnięcie zawodów. Dla zwycięzcy - 400 punktów PŚ oraz 85 tysięcy euro.

Klasyfikacje TdS.

1. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia)59.30,4
2. Virpi Kuitunen (Finlandia)13,8 sek straty
3. Marit Bjoergen (Norwegia)37,0
4. Petra Majdić (Słowenia)44,1
5. Arianna Follis (Włochy)52,8
6. JUSTYNA KOWALCZYK 1.33,8

7. Marianna Longa (Włochy)1.51,2
8. Liisa-Riitta Roponen (Finlandia)2.28,5