Zorro z Bieździedzy walczy o środowisko

Zespół Szkół z malutkiej Bieździedzy koło Jasła jest jednym z trzech polskich finalistów międzynarodowego konkursu Panasonic Kid Witness News. Uczniowie przygotowanym przez siebie reportażem ekologicznym będą walczyć o wyjazd do Japonii

Panasonic Kid Witness News to konkurs obejmujący swym zasięgiem m.in. Stany Zjednoczone, Kanadę, Japonię, Wielką Brytanię, Niemcy, Włochy, Hiszpanię, a także Turcję, Chiny i Indonezję. Jest organizowany od 1988 roku. Jego celem jest zaznajomienie uczniów z nowoczesnym sprzętem, zaszczepienie wrażliwości na problemy społeczne, ale także rozwijanie ich kreatywności i umiejętności organizacyjnych. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 106 szkół z całej Polski, które nadesłały 136 konspektów reportaży. Jury wybrało trzy najlepsze. W tej trójce jest szkoła z Podkarpacia - Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z malutkiej Bieździedzy koło Jasła.

Scenariusz przygotowała czwórka gimnazjalistów działających w kółku teatralnym. - Przedstawiliśmy na konkurs konspekt reportażu rozpisany na sceny - wyjaśnia Renata Samborska, nauczycielka w szkole w Bieździedzy, która wraz z Renatą Stelmach opiekują się grupą.

Konspekty oceniane były przez jury, w którym zasiadali specjaliści z dziedziny filmu i mediów: Jacek Bławut, operator i reżyser dokumentalista, Marcin Kołodziejczyk, redaktor tygodnika "Polityka", autor cyklu reportaży "Na własne oczy" oraz Remigiusz Zawadzki i Monika Wirżajtys z Fundacji Art-House, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Reportażu Telewizyjnego "Camera Obscura" oraz przedstawiciele organizatora konkursu.

Jak czytamy w uzasadnieniu jury projekt "Eko-Zorro - mściciel środowiska" spodobał się, "za dowcipne i trafiające do wyobraźni potraktowanie tematu oraz kreatywne nawiązanie do komiksów o superbohaterach".

Uczniowie na realizację reportażu otrzymali profesjonalną kamerę, telewizor LCD oraz nagrywarkę DVD. Reportaż będą nagrywać za kilka tygodni. - Musimy zorganizować casting dla aktora, który zagra Zorro. Mamy trzech kandydatów, musimy wybrać tego, który najlepiej potrafi wyrażać emocje oczami, bo oczywiście wystąpi w masce - mówią nauczycielki.

A pozostałe role dla czteroosobowego zespołu już zostały rozpisane: Sylwia Urban, pierwszoklasistka, będzie reżyserką, drugoklasiści Mateusz Zemrys i Wojciech Sienicki będą operatorami i montażystami, a Tomek Jachym, trzecioklasista, przygotuje podkład muzyczny. - To chłopiec, który chodzi do szkoły muzycznej i sam komponuje - mówi Renata Samborska.

Oprócz szkół, które wygrały tegoroczne eliminacje, w drugim etapie konkursu wezmą udział także te, które uczestniczyły w poprzednich edycjach. W sumie wystartuje 14 szkół, spośród których jury wyłoni trzy ekipy filmowe. Członkowie zwycięskiego zespołu otrzymają kamerę cyfrową na karty SD, a członkowie zespołów, które zajęły 2 i 3 miejsce - zestawy audio. Zwycięzca polskiej edycji konkursu będzie reprezentował nasz kraj na finałach europejskim i światowym. Stawką jest wyjazd do Japonii.

W ubiegłym roku młodzież ze Sztumu pod Gdańskiem uczestniczyła w finale europejskim w Londynie i w Japonii, gdzie zdobyła wyróżnienie za najlepsze zdjęcia.

Copyright © Agora SA