Rugby: dwie wygrane, dwie porażki

Walczące o mistrzostwo Arka Gdynia i Lechia Gdańsk wygrały swoje mecze. Porażki poniosły Ogniwo Sopot i Czarni Pruszcz Gdański.

Do Sopotu przyjechał lider Juvenia Kraków. Rugbiści Ogniwa, którzy walczą o przyszłoroczny byt w ekstraklasie, chcieli sprawić niespodziankę. Pierwsza połowa na to wskazywała, bo Ogniwo po dwóch drop-golach prowadziło do przerwy jednym punktem. Pod koniec tej części gry na boisko wszedł Michał Krużycki z Ogniwa, który na co dzień gra i uczy się we francuskiej szkole rugby w Bourgoin. Na początku drugiej połowy Ogniwo zaatakowało, ale bezskutecznie. Odpowiedź Juvenii była zabójcza. Między 50. a 60. min krakowska drużyna trzy razy przykładała piłkę na polu punktowym Ogniwa. Juvenia umiejętnie wykorzystała luki w obronie sopocian i odjechała na 26:6. Ogniwo ambitnie walczyło do końca o honorowe przyłożenie i to mu się udało. Skrzydłowy ataku Adam Elend po podaniu Krużyckiego zdobył piątkę dla Ogniwa. Mimo porażki sopocianie wstydu nie przynieśli. - W drugiej połowie zabrakło nam trochę sił, konsekwencji w grze i doświadczenia. Czyli tego, co miała Juvenia - tłumaczył przyczyny porażki Krużycki. Swoją drużynę chwalił trener Ogniwa Aleksiej Bekow: - Chłopaki zostawili serce na boisku, pokazali, że są prawdziwymi rugbistami. Nie mieliśmy jednak ludzi do ataku - powiedział.

W Siedlcach grała Arka i od początku mecz toczył się pod dyktando Buldogów, które rozgromiły ostatnią w tabeli Pogoń. Wynik mógł być jeszcze wyższy gdyby arkowcy lepiej kopali. Zdobyli 11 przyłożeń, ale tylko cztery razy podwyższyli.

Cenne pięć punktów z Olsztyna przywiozła Lechia. Biało-zieloni pokonali groźną na swoim terenie piętnastkę WMPD PUDiZ, która ma silną formacją młyna. Na wiosnę gdańszczanie niespodziewanie przegrali w Olsztynie, bo zlekceważyli rywala, ale tym razem nie popełnili tego błędu.

Nie udało się pokonać Posnanii rugbistom Czarnych. Walczący o medal poznaniacy okazali się - zgodnie z oczekiwaniami - drużyną mocniejszą i pewnie wygrali.

Ogniwo Sopot - Salwator Juvenia 13:26 (6:5). Ogniwo: Elend 5, Podolski 5, Kurdelski 3. Juvenia: Wojciechowski 14, Budka 10, Tomcik 2.

Pogoń Siedlce - Arka Gdynia 0:63 (0:30). Arka: Motyl 15, Wojaczek 10, Szostek 10, Cygan 7, Ruszkiewicz 5, Skindel 5, Rogowski 5, Chromiński 4, Denisiuk 2.

WMPD PUDiZ Olsztyn - Lechia Gdańsk 13:41 (10:26). WMPD: Nowacki 8, Silwanowicz 5. Lechia: Jurkowski 10, Kaszuba 5, Jastrząb 5, Rokicki 5, Więciorek 5, Lenartowicz 5, Chubinidze 4, Zviadadze 2.

Mach Czarni Pruszcz - Posnania Poznań 6:32 (6:13). Czarni: Narwojsz 6. Posnania: Buhało 17, Zając 5, Adamczak 5, Borowczak 5.

Pozostały wynik 9. kolejki: Folc AZS AWF Warszawa - Budowlani Łódź 5:15.

Tabela I ligi

We wtorek derby Lechia - Ogniwo

Święto Niepodległości rugbiści Lechii i Ogniwa uczczą rozegraniem zaległego meczu ligowego. Początek spotkania w Gdańsku o godz. 12. Wstęp wolny. Już o godz. 10.30 na boisku GOKF przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczną się Mistrzostwa Polski Kobiet w Rugby z udziałem sześciu drużyn. Finał w przerwie meczu Lechia - Ogniwo.