Sport.pl

Fachowcy o Kubicy, czyli... Charakter, regularność, kierowca roku!

- Przyszły mistrz - napisał o Robercie Kubicy padokowy magazyn "Red Bulletin", który wybrał Polaka kierowcą roku!
Hamilton czy Massa? Kubica czy Raikkonen?  »

"Oczekiwana powódź głosów dla Lewisa Hamiltona czy Felipe Massy nigdy się nie zmaterializowała. Ludzie padoku zdecydowali spojrzeć głębiej w to, jak rozwijał się sezon. Hamilton i Massa do końca walczyli o tytuł, ale to postęp Roberta był najbardziej imponujący" - tyle "Red Bulletin". A co o sezonie w wykonaniu Kubicy myślą fachowcy?

Bob Costanduros, "Top Gear"

- Robert jest wśród kierowców na samym szczycie, jeśli chodzi o siłę charakteru. To chyba zresztą wasza cecha narodowa. Wykonał w tym sezonie fantastyczną pracę. Jeździł równo, niesamowicie równo. Samochód był bardzo solidny, wręcz niezawodny. I to właśnie ta regularność Roberta w połączeniu z niezawodnością bolidu dała im w tym roku bardzo dobre wyniki. BMW Sauber potrzebuje jednego, malutkiego kroczku, aby dołączyć to absolutnej czołówki. Ale to jest właśnie ten piekielnie trudny krok. Ferrari i McLaren mają także dużo więcej doświadczenia niż zespół Roberta, ale myślę, że BMW Sauber ma odpowiednich ludzi, aby ten krok wykonać. Na dodatek nowe przepisy będą nowością dla każdego.

Ottavio Davidi, "Tuttosport"

- Kubica miał bardzo, bardzo dobry sezon. Biorąc pod uwagę, że jestem Włochem - tak jak większość moich rodaków - chciałbym w przyszłości widzieć Roberta w Ferrari. Jego najmocniejsze strony to inteligentne przewidywanie rozwoju sytuacji i podejmowanie decyzji w wyścigu. Nie robi błędów, jest szybki, no i regularny.

Heikki Kulta, "Turun Sanomat"

- Niezależnie od tego, jak to się będzie sprawdzało - dla mnie Robert jest kierowcą roku. Jeździł najrówniej i jestem przekonany, że w głosowaniach na całym świecie to właśnie Kubica będzie zdobywał więcej nagród czy nominacji, niezależnie od tego, że o mistrzostwo do ostatniego wyścigu walczyli inni.

Jonathan Noble, "Autosport"

- Jeśli spojrzy się na jego jazdę i wyniki w kontekście samochodu, którym dysponował, to był fantastyczny. Był jednym kierowcą, który nie popełnił błędu - wypadł na Silverstone, ale na aquaplaning nie mógł nic poradzić .Był całkowicie poświęcony ściganiu się. Decyzja zespołu o odpuszczeniu tego sezonu miała wpływ na to, że miał słabszą końcówkę. W przyszłym roku, jeśli BMW Sauber znów zrobi postęp, będzie w doskonałej sytuacji do zdobycia mistrzostwa. W tym roku do tego dorósł. Czy mógł osiągnąć więcej już teraz? Kilka decyzji odnośnie taktyki kosztowało Roberta i zespół miejsca na podium. Można się zastanawiać nad tym, ile mu brakuje do zrozumienia pracy w rozwoju nad bolidem, jaką miał Michael Schumacher, albo ma Fernando Alonso, ale to był dopiero drugi pełny rok Kubicy w F1.

Ingo Roersch, "Sportbild"

- Sezon w jego wykonaniu był imponujący. Jako niemiecki dziennikarz często porównywałem go z Nickiem Heidfeldem i Robert wypadał na jego tle efektownie. Agresywny styl jazdy, prawdziwy, trudny do pokonania kierowca wyścigowy. Moim zdaniem zrobił wielki postęp w tym roku - był jednym z trzech kierowców, który wykonał największy skok do przodu. Na dodatek jest bardzo równy, jeśli chodzi o kolejne okrążenia i osiągane czasy.

Brad Spurgeon, "International Herald Tribune" (dziennikarz roku wg "Red Bulletin")

- Najrówniejszy kierowca sezonu. Kubica zrobił w tym roku to, czego wszyscy oczekiwali po nim 12 miesięcy wcześniej - wypadł dużo lepiej niż Heidfeld. Odbił się po poprzednim, nieudanym sezonie i wrócił w lepszej formie. Rok temu jego możliwości - z różnych względów - jakoś rozpłynęły się w powietrzu. Teraz pokazał, że z pewnością ma to, czego potrzeba do regularnego wygrywania wyścigów i do zdobycia mistrzostwa. Regularność, szybkość, mentalność. Na dodatek Kubica nie owija w bawełnę, nie ściemnia - potrzebujemy więcej takich kierowców.

Michael Stauble, telewizja szwajcarska

- Bardzo szybki i niezawodny kierowca. Nie popełnił wielu błędów - nie ukończył wyścigu w Australii, ale tam został uderzony przez Kazukiego Nakajimę. Nie dojechał też do mety na Silverstone i to był chyba jego jedyny błąd. Jeden, w całych mistrzostwach. Mistrz popełnił ich dużo więcej. Kubica był najbardziej niezawodnym ze wszystkich kierowców z jednym wyjątkiem - moim zdaniem najlepszym kierowcą tych mistrzostw był Fernando Alonso.

Massa: Na kolację umówiłbym się z Kubicą  »

Czy Ty też uważasz Kubicę za kierowcę roku? Załóż sportowego bloga, bloguj na Blogsport.pl!»

Więcej o: