Koniec Pucharu UEFA. Nowa nazwa: Liga Europejska

Komitet Wykonawczy UEFA, który obraduje w Bordeaux postanowił, że począwszy od sezonu 2009/2010 rozgrywki piłkarskiego Pucharu UEFA zostaną przemianowane na Ligę Europejską.
Powiększone Euro 2016. Polska już z awansem »

W sezonie 2009/2010 pod szyldem Ligi Europejskiej wystartują rozgrywki, które kibice od dawną kojarzą z Pucharem UEFA. W Lidze Europejskiej grać będzie 48 zespołów (faza grupowa).

Najważniejsze zmiany w Pucharze UEFA dokonano w listopadzie ubiegłego roku, kiedy zlikwidowano Puchar Intertoto, dopuszczono do rozgrywek po trzy zespoły z krajów słabych jak Azerbejdżan, Kazachstan czy Armenia i powiększono fazę grupową z 40 do 48 zespołów. Dzisiejsza zmiana nazwy nie ma dla kibiców żadnego znaczenia - komentuje Michał Szadkowski, dziennikarz piłkarski "Gazety Wyborczej" i Sport.pl. - Co jednak nowego? Przede wszystkim Liga Europejska ma mieć ujednolicone, scentralizowane prawa telewizyjne. Określony ma też być jasno i wyraźnie sponsor. Do tego zawodnicy mają grać nową, oficjalną dla Ligi Europejskiej piłką. Zmienia się również logo.

- Te zmiany pomogą ulepszyć historyczne rozgrywki, które są bardzo ważne dla UEFA oraz całego europejskiego futbolu. Mam nadzieję, że nowy format dobrze zrobi turniejowi, przysporzy mu nowych fanów oraz wywoła u kibiców dreszczyk emocji - podsumował decyzję Komitetu Wykonawczego UEFA Michel Platini,

Euro 2012: Spokój tylko do przyszłego roku? »

Zobacz także
  • Kluby Ligi Mistrzów - Girondins de Bordeaux
  • Puchar UEFA: Skorża rozczarowany 1:2 w Londynie
  • Angielska prasa po meczu Tottenham - Wisła

Najnowsze informacje