Sport.pl

Kto nie lubi McLarena? Dowody

Aż sześć z dziesięciu przypadków zakwestionowania zwycięstwa w wyścigu GP przez komisję F1 dotyczy zespołu McLarena - zauważa ?La Gazzetta dello Sport"
Hamilton: Jestem rozczarowany, ale nie popadłem w depresję »

GP Belgii sprzed trzech tygodni, po zakończeniu którego sukces Lewisa Hamiltona decyzją komisji przeszedł na Felipe Massę, było już dziesiątym zwycięstwem w historii Formuły 1, o którym zdecydowały po wyscigu zapisy regulaminu sportowego lub technicznego. Pierwszy przypadek miał miejsce w 1976, podczas GP Wielkiej Brytanii. James Hunt z McLarena był wmieszany w wypadek na pierwszym zakręcie. Kierowca wyruszył ponownie samochodem rezerwowym i wygrał, ale został zdyskwalifikowany i pierwsze miejsce otrzymał Niki Lauda z Ferrari.

Tylko w jednym wypadku, w GP Kanady z 1990 stajnia Rona Dennisa, mimo decyzji komisji, zachowała zwycięstwo. Gerhard Berger, który przyjechał pierwszy, został cofnięty o 60 sekund za przyspieszony start, co w rezultacie dało mu 4. miejsce. Pierwsze przypadło jego koledze Ayrtonowi Sennie, tak więc wszystko "zostało w rodzinie".

GP Singapuru: Zacięty wyścig, żadnych reguł »

Szczególnie dobrze pamiętamy wydarzenie z GP Brazylii z 2003 roku. Zwycięstwo zostało przyznane Giancarlo Fisichelli (jest Włochem - Sport.pl) z Jordana, a zabrane Kimiemu Raikkonenowi z McLarena, po odkryciu błędu w liczeniu okrążeń. Zawody zostały przerwane czerwoną chorągiewką (z powodu licznych kraks - Sport.pl), a porządek przyjazdu został ustalony na podstawie klasyfikacji sprzed dwóch okrążeń (tak stanowi przepis, a według sędziów dwa okrążenia przed przerwaniem wyścigu prowadził Raikkonen. Kilka dni później Jordan dowiódł, że wygrana należała się jednak Fisichelli, bo zawody przerwano wtedy, gdy on zaczął już 55. okrążenie, wobec czego wiążąca była klasyfikacja z 53. okrążenia - Sport.pl).

Alonso jednak w Ferrari? »

Articles reprinted in this issue in collaboration with La Gazzetta dello Sport/www.gazzetta.it are copyrighted 2008 by The RCS Quotidiani S.p.A. Companies, Inc. All rights reserved.

Artykuły opracowane we współpracy z La Gazzetta dello Sport/www.gazzetta.it Wydawca The RCS Quotidiani S.p.A. Companies, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Więcej o: