Polak podejrzany o doping kończy karierę

Kajakarz Adam Seroczyński, który startował w igrzyskach olimpijskich w Pekinie, jest podejrzany o stosowanie dopingu. 34-letni zawodnik twierdzi, że to pomyłka, ale bez względu na to, czy zarzut się potwierdzi chce zakończyć karierę.
Wieszczek: Oddam medal na aukcję »

- Mam sumienie w stu procentach czyste. Ciężko mi się tłumaczyć z czegoś, czego nie zrobiłem. To dla mnie szok - mówi Seroczyński w radiu TOK FM. W jego organizmie wykryto środek dopingujący clenbuterol.

34-letni Seroczyński to jeden z najbardziej doświadczonych polskich kajakarzy. Trzykrotny uczestnik igrzysk, brązowy medalista z Sydney, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy. W Pekinie, razem z Mariuszem Kujawskim startował w konkurencji K2 na 1000 m. Zajęli czwarte miejsce, a do medalu zabrakło im zaledwie 0,078 sekundy. Partner Seroczyńskiego jest zszokowany oskarżeniami. - Nie mogę uwierzyć, że on stosował doping. Mieliśmy pełne zaufanie do siebie - powiedział.

Czy Polak faktycznie brał środki dopingujące wykaże badanie próbki B, którego wyniki poznamy w czwartek. Bez względu na ostateczne rozstrzygnięcie kajakarz chce zakończyć karierę. - Ciężko byłoby mi wytrzymać w takiej atmosferze i kontynuować karierę. Chociaż mam nadzieję, że moje imię zostanie oczyszczone, bo honor mi nie pozwala na to, żeby ktoś mnie oskarżał o takie metody - mówi zawodnik.

O całej sprawie dowiedział się już prezes PKOl. Piotr Nurowski. - Takie wieści człowieka dobijają, bo to przecież wicemistrz świata - mówi w stacji nSport. Wolałbym chyba poświęcić jeden medal, żeby nie mieć takiej informacji. Liczę jeszcze na jakieś rozwiązanie. Może to jakaś gigantyczna pomyłka - dodał.

Sprawa Seroczyńskiego to pierwszy przypadek dopingu w Pekinie z udziałem Polaka. W trakcie igrzysk za stosowanie niedozwolonych środków zdyskwalifikowanych zostało kilku sportowców, m.in. medaliści - ukraińska siedmioboistka Lidia Błońska i Koreańczyk Kim Jong-su, który startował w konkurencji strzelania z pistoletu z 10 i 50 metrów.

Wylenzek: Polscy kajakarze trenują dla pieniędzy, nie dla pasji »

Czym jest Clenbuterol?

Clenbuterol jest lekiem stosowanym głównie w leczeniu chorób dróg oddechowych - na przykład astmy. Ma właściwości podobne do sterydów anabolicznych. Pobudza i wzmacnia wydzielanie hormonów, m.in. adrenaliny, dopaminy i noradrenaliny. Jego zycie powoduje wzrost ciśnienia krwi, pobudzenie mięśni serca i wzrost temperatury ciała.

Przed igrzyskami w Pekinie za stosowanie clenbuterolu z reprezentacji USA wyrzucona została amerykańska pływaczka Jessica Hardy.

Co myślisz o przypadku Seroczyńskiego? Interesujesz się sportem? Załóż sportowego bloga, bloguj na Blogsport.pl!»

Zobacz także
  • Trener medalistki z igrzysk wściekły na związek
  • Aneta Konieczna: Nie miałam żadnej pomocy

Najnowsze informacje