Gwiazdy w Tour de Pologne: Cancellara, bracia Schleck, Voigt

Dziś skład na wrześniowy wyścig ogłosiła grupa CSC. W Polsce pojedzie m.in. Fabian Cancellara

Benatti wygrywa czwarty etap Vuelty ?

Kilkanaście dni przed rozpoczęciem 65. Tour de Pologne wyścig już odniósł pierwszy ogromny sukces. W 2009 roku dotychczasowy cykl Pro Tour zostanie zastąpiony kalendarzem światowym UCI. Do tego kalendarza nie weszły wszystkie imprezy z dotychczasowego cyklu Pro Tour, ale dla polskiego wyścigu znalazło się miejsce! - Oznacza to podniesienie rangi Tour de Pologne i ogromne wyróżnienie - mówi dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang. - To wspaniała wiadomość, że znalazło się w nim miejsce dla nas. Przez wiele lat udało nam się tak wypromować wyścig, że cieszy się on już uznaną marką w Europie.

W kalendarzu światowym znajdują się też największe światowe wyścigi - Giro d'Italia, Vuelta a Espana i przede wszystkim Tour de France.

Boonen bez prawa jazdy ?

Drużyna marzeń - CSC Saxo Bank

Co nazwisko, to gwiazda. Wspaniałą ekipę przysyła CSC Saxo Bank na 65. Tour de Pologne. Na czele duńskiej drużyny stoi Szwajcar Fabian Cancellara, złoty w Pekinie w jeździe na czas i brązowy medalista w wyścigu ze startu wspólnego. Cancellara należy do najlepszych kolarzy na świecie w ostatnich latach. W dorobku ma tegoroczne zwycięstwa w Tirreno-Adriatico oraz w wyścigu Mediolan - San Remo. Dwa razy z rzędu wygrywał mistrzostwo świata na czas (2006, 2007), ma na koncie trzy wygrane etapy w Tour de France oraz zwycięstwo w "Piekle Północy" Paryż - Roubaix w przed rokiem (w tym sezonie był drugi). Bracia Schlekowie z Luksemburga to kolejne gwiazdy, uznaje się ich za zawodników, którzy już wkrótce zawojują kolarskie szosy. Sukcesów już mają nie mało. Starszy Frank był liderem podczas tegorocznego Tour de France, który ukończył na 6. miejscu, dwa lata temu wygrał etap na "Wielkiej Pętli". Ma na koncie zwycięstwo w Amstel Gold Race (2006), w tym roku był 2. w tym wyścigu i 3. w Liege-Bastogne-Liege. Przed rokiem startował w Tour de Pologne zajmując 7. miejsce. Młodszy Andy to drugi kolarz Giro d'Italia 2007, w tym roku wygrał klasyfikację młodzieżową na Tour de France (12. miejsce), a na igrzyskach w Pekinie był piąty. Szwed Gustav Larsson jest wicemistrzem olimpijskim na czas (przegrał tylko z Cancellarą), jego rodak Markus Ljungvist także jest świetnym czasowcem, a Norweg Kurt Asle Arvesen ma na koncie wygrany etap Tour de France (2008) oraz dwa etapy Giro (2002, 2007). Duńczyk Lars Bak jest mistrzem swego kraju na czas oraz zwycięzcą Tour de l'Avenir z 2005 roku. I wreszcie Jens Voigt, który nasz wyścig (i Orlinek) zna jak własną kieszeń. Był dwa razy drugi w TdP (1999, 2001), wygrał etap i był liderem w 2001, przed rokiem był 12., dwa lata temu 14., podobnie jak przed pięcioma laty. Niemiec ma na koncie dwa zwycięstwa w Deutschland Tour, wygrane etapy w Giro (w tym roku) oraz w Tour de France (2001, 2006).

Skład CSC Saxo Bank: Andy Schleck, Fabian Cancellara, Frank Schleck, Gustav Larsson, Jens Voigt, Kurt Alse Arvesen, Lars Bak, Markus Ljungvist.

link nazwa jak jest na stroniel ?

Prezydent może kibicować... z domu

Kolarze uczestniczący w 65. Tour de Pologne podczas pierwszego etapu w Warszawie przejadą obok Pałacu Prezydenckiego, gdzie mieszka i urzęduje Honorowy Patron TdP, Lech Kaczyński. Pałac ten zwany był także pałacem Koniecpolskich, Radziwiłłów, Lubomirskich, Namiestnikowskim, a od 1993 jest rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. To największy z warszawskich pałaców. W 1965 ustawiono przed pałacem pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Jest to kopia pomnika wykonanego przez duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena w 1832, który pozostawił w Warszawie także wiele innych swoich dzieł, m.in. pomnik Kopernika. Pomnik Poniatowskiego został zniszczony w grudniu 1944 przez hitlerowców (znajdował się wtedy na Placu Saskim). Kopia pomnika została ufundowana i wykonana przez Duńczyków na podstawie modelu oryginału, który zachował się w muzeum Thorvaldsena w Kopenhadze i pierwotnie postawiona w 1951 przed Starą Pomarańczarnią w Łazienkach.

Kloeden nie dla Niemiec ?

Mikołajki stawiają na sport

Tour de Pologne to dla Mikołajek (start III etapu, 16 września) ogromna promocja miasta - mówi burmistrz miasta Piotr Jakubowski. - To nie pierwsza impreza sportowa u nas w tym roku. Stawiamy na sport, bo to doskonałe uzupełnienie naszych naturalnych walorów - jezior, czystego powietrza i klimatu. Oczywiście w ślad za sportowcami przyjadą kibice, już dzisiaj widzę młodych ludzi jeżdżących po trasie Tour de Pologne w okolicach miasta. Kibice, którzy przyjadą do Mikołajek we wrześniu na Tour de Pologne, będą mogli jeszcze w pełni skorzystać z wszystkich atrakcji turystycznych. Woda w jeziorze ma 18 stopni Celsjusza, można popływać na żaglówkach, bądź pojeździć konno. Jesień na Mazurach jest bardzo ładna, a nie wszyscy ją znają.

Fiat od dawna z Tour de Pologne

Fiat już od wielu lat jest partnerem Tour de Pologne. - Kolarstwo to znakomita forma spędzania wolnego czasu, dlatego z chęcią angażujemy się w tą imprezę - mówi Rafał Grzanecki, CRM Marketing Manager. - Dla nas jako sponsora również bardzo ważny jest fakt, że wyścigi kolarskie nie są biletowane, a więc - dostępne dla wszystkich. Tour de Pologne ma zasięg ogólnopolski, cieszymy się, że w tym roku trasa prowadzi przez wschodnią część kraju. Dzięki temu mamy możliwość dotarcia do kolejnych potencjalnych klientów. Sponsorowanie wyścigu daje nam fantastyczną możliwość jazdy i reklamy Fiata w czubie peletonu.

Tour de Pologne dla najmłodszych

Tour de Pologne to nie tylko kolarska Liga Mistrzów - podkreśla dyrektor wyścigu Czesław Lang. - Naszą misją jest promowanie zdrowego trybu życia, stąd pomysł organizacji Mini Tour de Pologne. W tym roku pozyskaliśmy sponsora, którym została firma Nutella.

Wyścigi Nutella Mini Tour de Pologne odbędą się w sześciu miastach - Warszawie, Olsztynie, Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Krakowie. Wystartują drużyny szkolne składające się z siedmiu zawodników. Rywalizacja odbywać się będzie w dwóch kategoriach wiekowych 9-12 i 13-14 lat. Najlepsza drużyna dostanie specjalną nagrodę od firmy Plus, natomiast najmłodsi zawodnicy w każdej kategorii wiekowej otrzymają nagrody banku BGŻ.

Boonen wygrał 3 etap Vuelty ?

Polańczyk jak Kryłatskoje

W 1980 roku, w roku igrzysk w Moskwie, Tour de Pologne odbywał się w lipcu, a więc przed olimpijskimi zmaganiami. Wyścig liczył 10 etapów i według szkoleniowców miał być generalnym przeglądem sił przyszłych olimpijczyków przed występem w Moskwie. I był. Triumfatorem 37. Tour de Pologne został Czesław Lang, dzisiejszy dyrektor TdP, który na słynnej trasie na Kryłackim wywalczył srebrny medal. Organizatorzy TdP przygotowali wówczas etap z Soliny do Polańczyka, który miał przypominać jazdę po legendarnych "schodach Kapitonowa" w Moskiwie. Ten etap okazał się rozstrzygający. Wygrał go Tadeusz Wojtas, Lang był szósty, ale został liderem i prowadzenia nie oddał już do końca.

Tour de Pologne w Pro Tour do 2012 r. ?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.