Grad medali dla najmłodszych pływaków na Letnich Mistrzostwach Polski

Od mocnego uderzenia zaczęli starty na mistrzostwach Polski grup młodzieżowych zawodnicy ze Świętokrzyskiego. W dwóch pierwszych startach młodzicy zgarnęli 13 medali.

Aż 10 z nich to zdobycz 13-latków z Letnich MP w Oświęcimiu. Najlepiej wypadł tam Kacper Łopaciński z Foki Sandomierz. Wygrał rywalizację na 100 m (59,50) i 200 m stylem dowolnym (2.07,32), był drugi na 400 m (4.31,80) oraz trzeci w maratonie kraulem na 800 m (9.27,39). - Należy się z tego cieszyć, ale i podchodzić do tego spokojnie. Kacper jest na początku drogi, ale ma bardzo dobre warunki - 182 cm wzrostu i potwierdził formę z zimy. Wtedy też zdobył cztery medale. To może procentować w przyszłości - uważa Dariusz Górecki, prezes świętokrzyskiego związku.

Skromniejszy tylko o jeden medal dorobek miała Sonia Wołoszyn z kieleckiej Arki. Ona z kolei zwyciężyła na najdłuższym z dystansów w stylu dowolnym - 800 m (9.34,84), druga była na 400 m (4.42,45) i 200 m (2.12,81). W tym pierwszym wyścigu drugi medal dla regionu - brązowy - wywalczyła Natalia Musiał z Unii Busko (9.53,80).

Ostatnie dwa krążki to zasługa Donaty Kilijańskiej z KSZO Ostrowiec. Zajęła drugie miejsce na 100 m motylkiem (1.07,60) i trzecie na takim samym dystansie stylem grzbietowym (1.09,83). Była też czwarta na 200 m na plecach, tracąc do podium niespełna dwie sekundy (2.32,09). Trzy występy w finałach A zaliczył też Wojciech Zabojszcz z Korony Swim Kielce. Najlepiej wypadł na 100 m (1.15,85) i 200 m żabką (2.43,66), zajmując w obu przypadkach piąte miejsca. Do medalu za każdym razem brakowało poniżej sekundy.

Najmłodsi pływacy (do lat 12) rywalizowali na międzywojewódzkich mistrzostwach Polski młodzików w Dębicy. Multimedalistką tej imprezy została Karolina Długołęcka z Unii Busko. Najpierw wygrała wyścig na 200 m stylem dowolnym (2.18,83), a następnie była dwa razy druga na 50 m (29,14) i 100 m (1.09,01). - Postęp jest duży, wypadliśmy bardzo dobrze. Procentuje coraz większa liczba startujących w Świętokrzyskiej Lidze Pływackiej oraz realizowanie przez Ostrowiec, a potem Kielce i Sandomierz programów powszechnej nauki pływania - uważa szef ŚOZPł.