I liga nie dla Freskovity

Piłkarze Freskovity Wysokie Mazowieckie w ostatniej kolejce sezonu pokonali 3:1 Orła Kolno, jednak nie dało im to awansu do nowej I ligi. Zwycięstwo bowiem odniósł również lider rozgrywek Dolcan Ząbki.
Przed ostatnią kolejką spotkań dwa prowadzące zespoły w tabeli miały w swym dorobku 59 punktów, jednak to zawodnicy z Ząbek zajmowali pierwszą pozycję, gdyż mieli lepszy bilans bezpośrednich pojedynków. Dlatego też w ostatnim meczu sezonu ekipa Freskovity musiała zdobyć więcej punktów niż Dolcan, który podejmował Mazowsze Grójec.

Freskovita nie miała większych trudności z pokonaniem jednego z najsłabszych zespołów III ligi - Orła Kolno. Od pierwszych minut gra toczyła się na połowie kolnian, ale gospodarze swoją przewagę udokumentowali dopiero tuż przed przerwą. Najpierw bramkarz gości Rafał Rakowiecki sfaulował w polu karnym Arkadiusza Żaglewskiego, a "jedenastkę" na gola zamienił Dzidosław Żuberek. Dwie minuty później bramkarz Orła był przekonany, że sędzia pokazał pozycję spaloną rywala i chciał wykonać rzut wolny. Wyrzucił piłkę lekko przed siebie, a na to tylko czekał Wojciech Kobeszko, który przejął futbolówkę i bez trudu skierował ją do pustej bramki. W przerwie humory gospodarzom poprawił komunikat z Ząbek, gdzie Dolcan bezbramkowo remisował z Mazowszem. Oznaczało to, że w tym momencie to Freskovita była w I lidze. Jednak marzenia o awansie prysły po dziesięciu minutach gry drugiej połowy. Z Ząbek przyszła wiadomość, że Dolcan prowadzi 3:0 i już było raczej pewne, że takiej przewagi na swoim boisku nie zmarnuje.

Natomiast ozdobą drugiej połowy meczu w Wysokiem Mazowieckiem był gol Marcina Sawko z Orła, który posłał piłkę do bramki strzałem z rzutu wolnego z około 30 m. Zaraz potem Grzegorz Jóźwiak ustalił wynik spotkania na 3:1.

- Jakieś nadzieje na awans były, ale niestety Dolcan nie zmarnował szansy, jaką miał - mówi Piotr Zajączkowski, trener Freskovity. - My już myślimy o budowaniu ekipy na następny sezon. Mamy dobry zespól, ale na pewno będą ruchy kadrowe. Przede wszystkim potrzebujemy młodzieżowców, bo kontrakty kończą się Robertowi Styranowskiemu i Piotrowi Binkiewiczowi. W kręgu naszych zainteresowań są zawodnicy Hetmana Białystok: Hubert Karwacki, Rafał Szczepanik, a także bramkarz Orła Rafał Rakowiecki.

- Po rundzie jesiennej mieliśmy ochotę na I ligę, ale niestety o tę jedną bramkę okazaliśmy się gorsi od Dolcanu - dodaje Seweryn Sapiński, prezes Freskovity. - Druga liga to jest to, na co nas będzie stać pod względem finansowym, organizacyjnym i sportowym.

Inny z naszych III-ligowców, Warmia Grajewo, na koniec rozgrywek zremisował 1:1 w Łodzi z SMS-em. Grajewianie w przyszłym sezonie, podobnie jak Orzeł, wystąpią w nowej III lidze.

- W Łodzi był ciekawy mecz - twierdzi trener Warmii Ryszard Borkowski. - I co ważne, w tym ostatnim ligowym spotkaniu pokazaliśmy się z dobrej strony. Mieliśmy momentami sporą przewagę i kilka dobrych okazji do zdobycia bramki. Jednak nie potrafiliśmy tego wykorzystać i stąd remis.

Natomiast Wigry Suwałki wygrały mecz walkowerem, gdyż Stal Głowno w ogóle nie przyjechała na spotkanie. Trzy "oczka", jak też strata punktów przez OKS 1945 Olsztyn, pozwoliły suwalczanom awansować na trzecie miejsce w tabeli i piłkarze Wigier w przyszłym sezonie zagrają w nowej II lidze.

Freskovita Wysokie Mazowieckie - Orzeł Kolno 3:1 (2:0)

Strzelcy bramek: Dzidosław Żuberek (40. - karny), Wojciech Kobeszko (42.), Grzegorz Jóźwiak (61.) - Marcin Sawko (58.).

Freskovita: Holewiński - Jóźwiak, Pracz, Bartkiewicz Ż - Porowski (62. Faszczewski), Jegliński, Żaglewski, Kachniarz, Kołodziejczyk (69. Popławski) - Kobeszko, Żuberek.

Orzeł: Rakowiecki Ż - Łachacz, Bagiński, Ossowski, Mamadou (80. Kostuch) - Brzeziński Ż, Wszeborowski, Sawko, Solecki (69. Prusinowski) - Gryczan (46. Kiełczowski), Bassiriki.

SMS Łódź - Warmia Grajewo 1:1 (1:0)

Strzelcy bramek: Kamil Thiel (25.) - Maksym Mirva (77.).

Warmia: Gieniusz - Arciszewski (75. Lewosz Ż), Piłatowski, Kowalko, Piwko (73. Kozikowski) - Strzeliński, Juzwa (65. Górski), Mirva, Gudewicz (35. Tuzinowski) - Świerzbiński, Wierzbicki

Inne wyniki 30. kolejki

Dolcan Ząbki - Mazowsze Grójec 4:1 (0:0): Tataj (47., 52., 56. i 88.) - Złoch (55.); OKS 1945 Olsztyn - Nadnarwianka Pułtusk 0:0; Sokół Aleksandrów Łódzki - Świt nowy Dwór Mazowiecki 1:0 (0:0): Hoderko (77.); Olimpia Elbląg - Concordia Piotrków Trybunalski 1:2 (1:0): Chmielecki (8. - karny) - Juszkiewicz (81.), Komar (86.); Wigry Suwałki - Stal Głowno 3:0 (walkower), Radomiak Radom - Drwęca Nowe Miasto Lubawskie 3:0 (walkower).