Sport.pl

Freskovita wciąż liczy na awans

Jeżeli zawodnicy Freskovity Wysokie Mazowieckie nie wygrają w niedzielę, mogą już na dobre zapomnieć o awansie do nowej I ligi. Jednak nawet zwycięstwo nic im nie da, gdy punktów nie straci lider rozgrywek Dolcan Ząbki.
Po jesiennych meczach wydawało się, że tym razem Freskovita zrealizuje marzenia o awansie. Od lat jeden z najbogatszych klubów w III lidze wypracował siebie pięć punktów przewagi nad resztą stawki. Ponadto działacze, którzy wcześniej lubowali się w hurtowej wymianie trenerów i piłkarzy, od jakiegoś czasu powstrzymywali swe rewolucyjne zapędy. Niestety, wiosną wyniki są zdecydowanie gorsze.

Włodarze nie wytrzymali pierwszych potknięć i przed sześcioma kolejkami trenera Sławomira Adamusa zastąpili Piotrem Zajączkowskim (z którym rozstali się po poprzednim sezonie). To tylko pogorszyło sytuację. Piłkarze z Wysokiego Mazowieckiego pod wodzą nowego szkoleniowca jeszcze nie wygrali. Zaliczyli porażki z tak przeciętnymi zespołami, jak Mazowsze Grójec czy Nadnarwianka Pułtusk. Mimo to w ostatniej kolejce mieli znakomitą okazję, aby dogonić prowadzący w tabeli Dolcan. Niestety, zaledwie zremisowali z przeciętnym Świtem Nowy Dwór Mazowiecki.

- Niby wszyscy walczą z korupcją, a nadal tkwimy w tym bagnie. W pojedynku ze Świtem rywale dostali w końcówce meczu karnego z kapelusza i dlatego tylko zremisowaliśmy - mówi doświadczony napastnik Freskovity Dzidosław Żuberek. - Szkoda, że nie było dane nam wygrać, gdyż nasza wiara w awans byłaby zdecydowanie większa. A tak wynosi około 50 proc. - kończy optymistycznie zawodnik.

Przed piłkarzami Freskovity w niedzielę o godz. 17 starcie na własnym stadionie z ekipą ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Łodzi. Wychodząc na boisko, będą znali już wynik sobotniego meczu lidera III ligi. Ten zmierzy się z czwartą w tabeli Concordią Piotrków Trybunalski.

- Jeżeli Dolcan, który ma nad nami dwa punkty przewagi, nie wygra z silną jak na III ligę Concordią, to wracamy do gry. Odżyje w nas wiara na całego - przekonuje Żuberek. - Oczywiście jesteśmy ostatnio w jakimś dołku i nie potrafimy pokonać rywali, ale mam nadzieję, że przy porażce Dolcana i w nas wstąpi nowa siła.

Ekipa z Ząbek jest już w dość uprzywilejowanej sytuacji. Na trzy kolejki przed końcem sezonu nie tylko ma dwa punkty przewagi, ale też w następnej serii spotkań zainkasuje trzy "oczka" za walkower z Drwęcą Nowe Miasto Lubawskie (wycofała się z rozgrywek).

Awans, ale do nowej II ligi, mogą zapewnić sobie dziś zawodnicy Wigier Suwałki. Jeżeli pokonają na własnym stadionie o godz. 17 Nadnarwiankę, już nie spadną poniżej piątego miejsca w tabeli, a ta pozycja na chwilę obecną daje awans. Stanie się tak, gdyż w ostatniej kolejce podopieczni Zbigniewa Kaczmarka dostaną punkty walkowerem, gdyż działacze Stali Głowno poinformowali, że nie przyjadą na mecz.

Z kolei zawodnicy z Grajewa oraz Kolna o punkty powalczą na boiskach rywali. Warmia w sobotę zagra z sąsiadem w tabeli Radomiakiem. W przypadku zwycięstwa grajewianie wyprzedzą rywali w tabeli.

- To będzie trudny mecz - przestrzega trener Warmii Ryszard Borkowski. - Ale przecież trenujemy po to, by zdobywać punkty i z taką nadzieją jedziemy do Radomia. Moi piłkarze pokazali, że potrafią grać z każdym przeciwnikiem, a mecze z Radomiakiem zawsze były emocjonujące i ciekawe. Na szczęście nikt nie narzeka na poważne urazy. Zabraknie tylko pauzującego za kartki Bartłomieja Wierzbickiego.

Również z bezpośrednim sąsiadem w tabeli zagrają piłkarze Orła, jednak w tym przypadku, mimo różnicy tylko jednego miejsca, dystans do przeciwników jest ogromny. Kolnianie mają aż o 25 punktów mniej na swym koncie niż Olimpia Elbląg.Tabela III ligi

1. Dolcan Ząbki275545:21
2. Freskovita 27 53 42:20

3. Sokół Aleksandrów Ł.275141:18
4. Concordia275147:24
5. Wigry Suwałki 27 51 35:16

6. OKS 1945 Olsztyn274843:23
7. SMS Łódź274145:40
8. Radomiak Radom274034:19
9. Warmia Grajewo 27 39 44:41

10. Świt Nowy Dwór Maz.273935:23
11. Mazowsze Grójec273637:39
12. Nadnarwianka Pułtusk273433:33
13. Olimpia Elbląg273433:43
14. Orzeł Kolno 27 9 23:71

15. Stal Głowno27716:65
16. Drwęca Nowe Miasto L.271217:74
Drwęca wycofała się z rozgrywek