Dwa finały Pucharu Polski w Poznaniu?

Obydwa tegoroczne finały Pucharu Polski w siatkówce - i męski, i żeński - odbędą się najprawdopodobniej w Poznaniu.

Taką propozycję przedstawili we wtorek Artur Popko i Marek Bykowski z Polskiego Związku Piłki Siatkowej, którzy spotkali się z Ewą Bąk, szefową wydziału kultury fizycznej i turystyki w Poznaniu.

Wygląda na to, że propozycja zostanie przyjęta, a zatem będziemy mieli w tym roku trzy duże imprezy siatkarskie - poza dwoma finałami będzie to także starcie Polski z Egiptem w ramach Ligi Światowej.

Turniej finałowy byłby sponsorowany przez poznańską firmę, której nazwa jest na razie tajemnicą.

Finał Pucharu Polski siatkarek odbyłby się w nowej hali AWF przy ul. Droga Dębińska. Hala została już nawet zarezerwowana. W grę wchodzą dwa terminy - koniec kwietnia (w wypadku gdyby reprezentacja Polski trenera Marco Bonitta wywalczyła awans olimpijski już podczas rozpoczętego wczoraj turnieju w Halle) oraz połowa marca. Ten drugi termin byłby aktualny w przypadku, gdyby Polki nie wywalczyły awansu w Halle i musiały się, w związku z tym, przygotowywać do drugiej szansy olimpijskiej - majowego turnieju kwalifikacyjnego w Japonii.

Finał mężczyzn odbyłby się w poznańskiej hali Arena w połowie marca. Byłaby to rzadka okazja obejrzenia w Wielkopolsce najlepszych męskich drużyn w kraju.

Szansę na występ w finale wciąż mają siatkarki AZS AWF Poznań, Winiar-Bakalland Kalisz i Farmutilu Piła oraz męska ekipa KS Poznań.

Impreza z udziałem kobiet będzie dopiero drugim finałem rozegranym w Poznaniu. Poprzedni miał miejsce w... 1935 r.! Wygrał wtedy zespół AZS Warszawa, który wyprzedził siatkarki AZS Lwów. Później kobiece finały w ramach promocji siatkówki rozgrywano w mniejszych ośrodkach. Trafiły one np. do Wolsztyna (1981 r.) czy Gostynia (1989 r.).

Mężczyźni rywalizowali w stolicy Wielkopolski o krajowy puchar trzykrotnie. Pierwszy finał w 1934 r. wygrał AZS Warszawa, który ograł Cracovię Kraków.

W 1977 r. na własnych śmieciach triumfowała Posnania Poznań m.in. z Markiem Jankowiakiem w składzie. Podopieczni Henryka Kwieka pokonali w finale Legię Warszawa i do dziś jest to największy sukces wielkopolskiej siatkówki męskiej.

Ostatni męski finał rozegrano w Poznaniu w 1988 r., a triumfował wtedy Hutnik Kraków.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.