Polacy w pierwszej dziesiątce lekkoatletycznych potęg

... ale w klasyfikacji punktowej. Jednak to, co w sporcie liczy się najbardziej, to zwycięstwa. Bez nich w tabeli medalowej Polska znalazła się bardzo daleko, bo na 35. miejscu.

Sztafeta pobiegła po brąz

Polacy zdobyli w Osace trzy brązowe medale w biegach na 400 m (400 ppł Anny Jesień i Marka Plawgi oraz sztafeta 4 x 400), ale żadnego złota. Bez złota mistrzostwa świata zakończyły się dla Polski po raz szósty. Nie jest to najgorszy występ Polaków - w Rzymie w 1987 roku reprezentacja nie zdobyła ani jednego krążka, w Tokio (1991), Stuttgarcie (1993), Sewilli (1999) i Paryżu (2003) był tylko jeden.

Działacze będą się zapewne puszyć miejscem w tabeli punktowej - czyli 9. Tak wysoko Polska była tylko w pierwszych mistrzostwach w Helsinkach w 1983 roku. Więcej punktów niż w Osace (43) Polska zdobyła tylko raz - w Edmonton w 2001 roku (50). Pod tym względem gorzej wypadły: Francja, Włochy, Hiszpania, Czechy, Ukraina, Szwecja.

Jednak to, co w sporcie liczy się najbardziej, to zwycięstwa. Bez nich w tabeli medalowej Polska znalazła się bardzo daleko, bo na 35. miejscu. Pod tym względem gorzej było tylko raz - w Rzymie w 1987 r.

Liczby

3

 

Tyson Gay zdobył w Osace trzy złote medale. Wśród mężczyzn na jednych mistrzostwach dokonali tego wcześniej tylko Carl Lewis i Maurice Greene.

 

W Osace trzy złota zdobyła też Amerykanka Allison Felix, która wygrała w biegu na 200 m, w sztafetach 4 x 100 i 4 x 400 m. Wcześniej trzy złota zdobyła na jednych mistrzostwach tylko jedna kobieta - Marita Koch z NRD, w tych samych konkurencjach.

7

 

Tyle medali, w tym cztery złote, zdobyli zawodnicy trenera Lance'a Braumana (Gay, Wallace Spearmon, Veronica Campbell). Zaledwie tydzień temu amerykański trener wyszedł z więzienia, gdzie odsiadywał rok za malwersacje.

Klasyfikacja punktowa mistrzostw

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.