Sport.pl

Pele będzie pracował dla drugoligowca ze Szwajcarii

Drugoligowy klub Szwajcarii Lausanne-Sport podpisał dziesięcioletni kontrakt z Pele. Król futbolu, uznawany powszechnie za najlepszego piłkarza w historii świata - założy w ojczystym kraju akademię piłkarską, z której najlepsi zawodnicy będą wyjeżdżać do szwajcarskiej drużyny.
Campus Pele - tak będzie nazywała się akademia słynnego Brazylijczyka. Młodzi piłkarze będą w niej nie tylko doskonalić umiejętności piłkarskie, ale także odbierać podstawową edukację. Jednym z celów akademii będzie wyrwanie nastolatków z patologicznych środowisk.

Pele wielokrotnie przypominał, że wszystko, co w życiu osiągnął zawdzięcza futbolowi. Teraz powiedział dziennikarzom: - Teraz chcę coś zwrócić piłce nożnej. Wielokrotnie, aż do tej pory, proszono mnie, bym zajął się trenowaniem tego czy innego zespołu. Odmawiałem. Postanowiłem, że na emeryturze zajmę się pracą z młodzieżą - dodał Brazylijczyk.

Gwiazda piłki nożnej rozpocznie pracę z młodymi zawodnikami przy klubie Paulista (II liga brazylijski). Najlepsi będą mieli okazję zaprezentować się łowcom talentów z Europy w meczach Lausanne.

- To będzie na pewno niespodzianka dla młodych zawodników, gdy okaże się, że Pele będzie dla nich kimś w rodzaju menedżera - stwierdził trzykrotny mistrz świata.

Całość przedsięwzięcia finansuje grupa inwestorów z Luksemburga. - Główną ideą projektu jest przygotowanie młodych zawodników do bycia profesjonalnymi piłkarzami, którzy mogą podjąć pracę w każdym miejscu świata - stwierdził jeden z inwestorów, Celso Santos Grellet.

Lausanne-Sport zajmuje obecnie 10. miejsce w tabeli szwajcarskiej drugiej ligi.