Słaby początek sezonu Sikory

Tomasz Sikora dopiero 35. w pierwszych zawodach nowego sezonu Pucharu Świata. W szwedzkim Oestersund pewnie wygrał Ole Einar Bjorndalen.
Polski wicemistrz olimpijski z Turynu na 15 km w biegu masowym stracił do Norwega we wczorajszym biegu indywidualnym na 20 km prawie 5 min. Dopiero 35. lokata to przede wszystkim efekt słabego strzelania. Sikora spudłował aż czterokrotnie, mylił się po jednym razie przy każdej wizycie na strzelnicy, co kosztowało go cztery karne minuty. Jednak nawet gdyby trafiał do tarczy bezbłędnie, na podium by wczoraj nie stanął, bo biegowo też wypadł słabo - miał dopiero 21. czas. Do Bjorndalena, który zaliczył dwa pudła, stracił efektywnie 2,44 min.

Skąd słaba forma Sikory na początku sezonu? Polak zrobił sobie w tym roku dłuższe niż zwykle wakacje, chciał odpocząć po wyczerpującym sezonie olimpijskim i zaczął przygotowania o miesiąc później niż zwykle. Podkreślał też, że z wiekiem (ma 33 lata) coraz mniej lubi najdłuższy biatlonowy dystans, czyli 20 km. Woli sprinty (10 km), biegi pościgowe (12,5 km) i masowe, a te w Oestersund będą kolejno w sobotę i niedzielę. Z oceną formy Sikory trzeba więc poczekać. - Najważniejszy start sezonu to lutowe MŚ w Anterselvie, wtedy mam być w szczytowej formie, bo chcę powalczyć o medal - mówił też srebrny medalista olimpijski na 15 km z Turynu.

Mimo słabego występu Sikora i tak był najlepszy z Polaków. Krzysztof Pływaczyk zajął dopiero 46. miejsce, Grzegorz Bodziana był 66., a Stanisław Kępka 100.