Sport.pl

Co będzie z Otylią? Zapis czatu z Radosławem Leniarskim

"Prawdopodobnie już na mistrzostwach Europy w Budapeszcie Otylia będzie już w dobrej formie i zdobędzie kilka medali" - zapis czatu z dziennikarzem "Gazety Wyborczej", Radosławem Leniarskim.
Radosław_Leniarski: Cześć, ze sportowym pozdrowieniem. Witam wszystkich fanów Otylii i pływania

kibic#: Ile czasu będzie potrzebowała Otylia żeby wrócić do optymalnej formy?

Prawdopodobnie już na mistrzostwach Europy w Budapeszcie będzie już w dobrej formie i zdobędzie kilka medali. Prawdopodobnie wystartuje w kraulu i 100, 200 metrów stylem motylkowym.

Ale na dogonienie Australijki Schipper trzeba dać jej jakieś pół roku, może dłużej.

kapeluzs#: Jakie Pana zdaniem Otylia ma szanse na osiągnięcie w stylu dowolnym takich wyników, jak w motylku?

Styl motylkowy jest mniej okupowany niż styl dowolny, jest dużo mniejsza konkurencja, ale Otylia może sobie dać radę również w tym stylu.

benedictxvi: Co jest teraz najważniejszym celem dla Otylii (do następnej olimpiady przecież jeszcze bardzo daleko)?

Takim długofalowym celem są igrzyska olimpijskie, ale żeby do niego dojść trzeba stosować strategię małych kroków. Takim pierwszym krokiem są mistrzostwa Europy w Budapeszcie, które zaczynają się dla pływaków 31 lipca, i dojście do takiej perfekcji technicznej, jaką miała przed przerwą, przed wypadkiem.

Jakis_cwaniak#: Czy Oti osiągnęłaby to co osiągnęła bez pomocy trenera Słomińskiego? Rzeczywiście to dobry fachowiec, czy miał szczęście jak Tajner, który trafił na eksplozję talentu Małysza?

Kubu#: Czy uważa pan że trener Otyli powinien dalej prowadzić karierę naszej gwiazdy?

Wydaje mi się, że Słomiński jest idealnym trenerem dla Otylii. Jest w tej współpracy jakaś "chemia". Natomiast na pewno Otylia jest supertalentem i zawdzięcza głównie sobie, to co osiągnęła.

Kubu: Jak najbardziej tak, dlatego, że widać, że ta współpraca daje efekty. A poza tym trener Słomiński jest wybitnym specjalistą na tych dystansach, na których i Otylia czuje się najlepiej.

maciekz#: Czy Otylia popłynie na zbliżających się mistrzostwach świata na krótkim basenie?

Nie, nie popłynie. Cała kadra Polski zdecydowała się nie startować w Szanghaju, a zamiast tego zawojować Europę w mistrzostwach w Budapeszcie. Argumentem jest duża odległość, długi lot i męka związana ze zmianą stref czasowych itd.

Jakis_cwaniak#: Jako jedyny w Polsce opisał Pan, jak Oti na MS w Montrealu dotknęła mety tylko jedna reka, za co powinna być zdyskwalifikowana. Nie żałuje Pan tamtej decyzji? Nie lepiej było przemilczeć tej sprawy?

Nie żałuję. Napisałem prawdę. Najgorzej byłoby gdyby dziennikarze powstrzymywali się przed pisaniem prawdy. Gdyby taki przypadek zdarzył się w lipcu w Budapeszcie, tak samo bym postąpił. I to daje mi prawo do skrytykowania np. jakiejś Australijki, gdyby doszło do podobnej sytuacji.

ania#: Jak Jej forma psychiczna? pewnie bardzo trudno Jej się z tym wszystkim pogodzić?

Forma psychiczna jest taka jaka może być w takiej sytuacji. Otylia mimo że na basenie zachowuje się jak heros, w gruncie rzeczy jest delikatną 23-letnią dziewczyną.

johny#: Czy nie uważa Pan ze Otylia powinna siedzieć w więzieniu, tak jak siedziałaby każda inna normalna osoba na jej miejscu?

Oczywiście sprawę zbada policja, prokuratura, a zdecyduje sąd. I na pewno powinien postępować jak w przypadku każdej innej "zwykłej" osoby. Na pewno Otylia by nie chciała być w tym przypadku traktowana inaczej.

kapeluzs#: Jak Pan sądzi, czy jeżeli wyniki nie przyjdą względnie szybko, Otylia będzie miała wystarczającą motywację do kontynuowania kariery? Już przed wypadkiem nie było z tym najlepiej...

Myślę, że ten wypadek daje jej dodatkową motywację i Otylia będzie harować jak wół aż do co najmniej igrzysk w Pekinie.

maciekz#: Czy Otylia osiągnie jeszcze tak dużo jak przed wypadkiem? Czy jest szansa na odniesienie sukcesów z Aten? Może powrót do mistrzowskiej formy jest już niemożliwy?

Jeżeli nawet Otylia nie osiągnie takich sukcesów jak przed wypadkiem, to nie będzie jej wina np. zaniedbań w treningu. Ona na pewno da z siebie wszystko, ale będzie miała przeciwniczki, które są młodsze i mogą rozwijać się szybciej, tak jak np. Schipper. Ale jednak trzymamy kciuki za Otylię.

johny#: Dziękuje za odpowiedz, temat nie jest przyjemny, ale uważam ze powinien był zostać podjęty.

benedictxvi: Zdaje się, że Otylię czeka jeszcze proces za spowodowanie wypadku - jak może to wpłynąć na jej przygotowania sportowe? A co, jeśli zostanie skazana?

gocha221: W jakim miejscu jest proces Otylii? Czy w ogóle jest jakieś postępowanie?

O ile wiem, prowadzone jest standardowe postępowanie. W polskich warunkach takie postępowanie trwa miesiącami i trudno powiedzieć w tej chwili, czym się skończy. Nie jestem jednak dziennikarzem procesowym.

żmijka#: Zastanawiam się na ile jest możliwy powrót po takim wypadku (chodzi mi o ewentualne obwinianie się) do silnej psychiki zwycięzcy?

oggga#: Łatwiej byłoby jej dać sobie z tym radę gdyby mogła pozostać w cieniu, ale ten cień dla niej oznaczałby rezygnację z pływania...

Powrót jest możliwy jak najbardziej. Motywacja do pracy może być jeszcze większa, ale o tym powinien wypowiedzieć się jakiś psycholog. Otylia lubiła zawsze takie poczucie sukcesu i sądzę, że bycie w cieniu nie jest w jej naturze.

gocha221: Kto będzie największą konkurencja Oti w Budapeszcie?

Nie mam zielonego pojęcia, bo to jest rok przejściowy między igrzyskami i gwiazdy teraz powstają. Europa nie jest zbyt mocna na dystansach, na których pływa Otylia, ona zdominowała motylka. I nie przewiduję, żeby miała jakieś problemy w Budapeszcie ze zdobyciem medali.

maciekz#: Czy Otylia pozostanie liderką kadry? Może jej miejsce zajmie Korzeniowski?

Jakis_cwaniak#: A co Pan sadzi o pływaku, Pawle Korzeniowskim? Czy dorówna w sukcesach chodziarzowi Korzeniowskiemu, a potem zostanie szefem sportu w TVP?

Robert Korzeniowski jest twardym zawodnikiem i łatwo się nie da wyrzucić z fotela szefa sportu w TVP. A Korzeniowski Paweł może zdobyć wszystko w pływaniu.

johny#: Ostatnie pytanko - jak Pan sadzi, czy ten wypadek raczej wzmocni psychicznie Otylię, wraz z upływem czasu (w myśl zasady: "co cię nie zabije to cię wzmocni"), czy jednak będzie jej przeszkadzać w koncentracji i odbierze przyjemność z pływania?

Jakis_cwaniak#: Panie Radku, czy Otylia przed wypadkiem i śmiercią brata i po, to ta sama osoba?

Johny poruszył dwie sprawy. jedna to jak potoczy się kariera Otylii w basenie po wypadku, a druga o to, jak da sobie z tym radę w życiu. Tak jak mówiłem, w tym pierwszym przypadku może być tym bardziej zmotywowana do pracy. Jeśli chodzi o to drugie, dopóki trenuje tak dużo jak trenuje, to wszystko jest ok.

jakis_cwaniak: Nikt nie jest taką samą osobą po takim doświadczeniu życiowym. Otylia również. Widać po niej, że się zmaga z problemem.

gocha221: Czy Otylia lub jej trener mieli do Pana pretensje za opisanie kontrowersyjnego zakończenia wyścigu w Montrealu?

Tak, i mają cały czas. Taka praca.

radmor#: Czy rozpatrywane sa scenariusze w których Otylia odbywa kare więzienia i nie uczestniczy w życiu sportowym? Czy mamy jakąś jej następczynie?

gocha221: Dziękuję za szczerą odpowiedź:)

Nic o tym nie wiem. Brzmi jak jakaś bzdura. Co do następczyń, to jest kilka bardzo szybkich dziewczyn. I to widać było już w Montrealu podczas ostatnich mistrzostw świata.

ewa#: Dzień dobry. Mam pytanie o to, jak trzymają się rodzice Otylii. Sama jestem mamą i nie wiem, czy potrafiłabym wybaczyć jednemu z dzieci przyczynienie się do śmierci brata.

Nie wiem, współczuję im bardzo.

benedictxvi: Jak długo wg. Pana Otylia może jeszcze być aktywnym sportowcem? kiedy przejdzie na sportową emeryturę?

Może pływać jeszcze bardzo długo, ma dopiero 23 lata. Ale pływanie to bardzo ciężki sport i po Pekinie Otylia może podjąć właściwie każdą decyzję, w tym o rezygnacji. Ale do tego jeszcze bardzo daleko.

Dziękuję za pytania. Do widzenia. Ze sportowym pozdrowieniem.