Zaskakujące powołania Janasa

Lewy obrońca Seweryn Gancarczyk z ukraińskiego Metalista Charków, napastnik Dawid Janczyk z Legii i pomocnik Jakub Błaszczykowski z Wisły to trzej z pięciu debiutantów w kadrze na mecz z Arabią Saudyjską, którym Paweł Janas daje mundialową szansę.
28 marca nie jest terminem FIFA, więc zanosiło się na to, że Paweł Janas będzie mógł powołać tylko graczy z ligi polskiej. Tymczasem udało się uzyskać zgodę klubów dla tak podstawowych graczy kadry jak: Jacek Bąk, Jerzy Dudek, Jacek Krzynówek i Kamil Kosowski. Gra całej czwórki w Rijadzie z Arabią (finalista mundialu) nie jest jednak jeszcze pewna. Np. Krzynówek, który ostatnio jest w Leverkusen rezerwowym, dostał zwolnienie warunkowe uzależnione od tego, czy w najbliższych meczach Bundesligi nie ulegnie kontuzji ktoś z graczy, których Polak musiałby zastąpić. To samo z Dudkiem - gdyby nagle w Liverpoolu coś stało się (kontuzja lub kara za kartki) pierwszemu bramkarzowi José Reinie.

Na mecz do Rijadu przyjadą też Sebastian Mila, który w Austrii Wiedeń wciąż jest rezerwowym, a także Marcin Kuś z angielskiego QPR i Łukasz Sosin z cypryjskiego Apollonu Limassol. Wszyscy trzej byli na ostatnim zgrupowaniu w Kaiserslautern, ale zagrali w zespole rezerw przeciw rezerwom I-ligowego niemieckiego klubu. Z Arabią Saudyjską Sosin będzie debiutantem. Tak jak bramkarz Łukasz Fabiański z Legii, który ma jednak minimalne szanse wyjazdu na mundial, bo Janas zabierze do Niemiec trzech z czwórki: Dudek, Boruc, Kowalewski, Kuszczak.

Najbardziej sensacyjne wydaje się powołanie byłego zawodnika Hetmana Zamość Seweryna Gancarczyka, ale Janas szuka do kadry lewego obrońcy, więc wysłał na Ukrainę asystenta Edwarda Klejndinsta, by przyjrzał się 28-letniemu zawodnikowi Metalista Charków. Janas przyznał, że Gancarczyk, który był wtedy akurat po kontuzji, Klejndinsta nie zachwycił, ale i nie wypadł tak słabo, by nie dostać powołania.

Już przed ostatnim zgrupowaniem w Kaiserslautern Janas obiecywał, że da szansę w kadrze 20-latkowi Jakubowi Błaszczykowskiemu, który może grać na prawej pomocy i prawej obronie. I teraz słowa dotrzymał. Najmłodszy w zespole będzie 18-letni napastnik Dawid Janczyk z Legii. Pytany o to, czy sprawdza ich z myślą o odległej przyszłości, czy już o mistrzostwach w Niemczech, selekcjoner powiedział: - Jeśli któryś z nich będzie objawieniem, to czemu nie miałby jechać na mundial?

A komu trener szansy nie dał? Liderowi strzelców ekstraklasy Grzegorzowi Piechnie i Markowi Saganowskiemu z Vitorii Guimaraes (10 bramek w lidze portugalskiej). Janas zaznacza, że ten pierwszy nie jest w odpowiedniej formie, a drugiego nie zwolniłby jego klub.

Poważnym problemem było uzgodnienie godziny rozpoczęcia meczu. TVP i PZPN chcieli, by pojedynek skończył się przed rozgrywanymi tego dnia ćwierćfinałami Champions League. Okazało się to niemożliwe. Z powodów religijnych Arabia Saudyjska nie zgodziła się grać przed 19.45 czasu polskiego.

Janas ocenia kadrowiczów

Selekcjoner Paweł Janas i reprezentacyjny trener bramkarzy, Jacek Kazimierski ocenili najpoważniejszych kandydatów do występu w niemieckim turnieju. Wśród obrońców Janas najbardziej liczy na Jacka Bąka. - To podstawowy zawodnik reprezentacji - mówi selekcjoner. - Ktoś może powiedzieć, że nie wiemy jak prezentuje się w Katarze, ale ja wolę tego piłkarza grającego na co dzień w lidze katarskiej niż siedzącego na ławce rezerwowych we Francji. Partnerami Bąka na środku obrony mogą być na zmianę Tomasz Kłos i Mariusz Jop. Janas mówi, że Jop wykorzystał szansę, którą dostał. - Teraz jest jednym z naszych podstawowych graczy - mówi Janas. Największymi kandydatami do gry na bokach obrony są Marcin Baszczyński i Michał Żewłakow. Zaskakują dość ostre słowa pod adresem Tomasza Rząsy. -. Musi być w bardzo wysokiej formie, aby wyjechać na mistrzostwa świata - zapowiada selekcjoner.

W linii pomocy pewniakiem jest Mirosław Szymkowiak, który ostatnio został uznany najlepszym obcokrajowcem ligi tureckiej, choć trener miał do niego pretensje, że w meczu z USA zagrał za bardzo indywidualnie. Trener docenia wszechstronność Smolarka i zapowiada, że będzie korzystał z niego zarówno w drugiej linii, jak i w ataku. Jego zdaniem problemy piłkarza z trafieniem do bramki w ostatnich meczach o niczym nie przesądzają. Największą niewiadomą jest dyspozycja Kamila Kosowskiego, na którego jednak Janas wciąż liczy, choć uważa, że Kosowski powinien podchodzić bardziej poważnie do swoich obowiązków. "Trener liczy także na Krzynówka, którego uważa, za jednego z najlepszych piłkarzy w eliminacjach. - Teraz jest problem, ponieważ mało gra - opowiada - Janas. - Jest jednak bardzo ambitny i na pewno będzie walczył o miejsce w swoim klubie.

Największą gwiazdą ataku reprezentacji jest bez wątpienia Maciej Żurawski. Janas uważa go, za jednego z najlepszych polskich piłkarzy i docenia jego osiągnięcia w barwach Celticu Glasgow. Selekcjoner żałuje natomiast, że klub zmienił Tomasz Frankowski. - Przechodzi aklimatyzację w Anglii, - mówi Janas - w związku z tym na razie tam nie błyszczy. Żałuję, bo w Hiszpanii grał bardzo dobrze, przede wszystkim strzelał bramki. Trener nie zamierzy rezygnować z Grzegorza Rasiaka, którego uznał, za najlepszego polskiego napastnika w meczu z USA. Janas nie skreśla także Andrzeja Niedzielana, o którym mówi jednak, że zawodnik musi najpierw rozwiązać problemy zdrowotne.

O bramkarzach wypowiedział się Jacek Kazimierski. Jego zdaniem Arturowi Borucowi można wybaczyć pojedynczy błąd z meczu z USA, ponieważ każdy popełnia błędy. Trener cieszy się z wyjazdu do Arabii Saudyjskiej Jerzego Dudka, gdyż zawodnik będzie mógł pokazać, że nadal dobrze broni i że należy mu się miejsce na mistrzostwach. Łukasz Fabiański jego zdaniem powinien się zapoznawać z atmosferą kadry. Za niewiadomą Kazimierski uważa natomiast formę Wojciecha Kowalewskiego, który jeszcze nie zaczął sezonu w Rosji.

Kadra Polaków na mecz z Arabią Saudyjską:

Bramkarze: Jerzy Dudek (Liverpool FC), Łukasz Fabiański (Legia Warszawa)

Obrońcy: Seweryn Gancarczyk (Metalist Charków), Marcin Kuś (Queen's Park Rangers), Dariusz Dudka (Wisła Kraków), Tomasz Kłos (Wisła Kraków), Marcin Baszczyński (Wisła Kraków), Jacek Bąk (Al-Rayyan), Bartosz Bosacki (Lech Poznań)

Pomocnicy: Jacek Krzynówek (Bayer Leverkusen), Maciej Scherfchen (Lech Poznań), Jakub Błaszczykowski (Wisła Kraków), Radosław Sobolewski (Wisła Kraków), Piotr Giza (Cracovia), Sebastian Mila (Austria Wiedeń)

Napastnicy: Ireneusz Jeleń (Wisła Płock), Łukasz Sosin (Apollon Limassol), Dawid Janczyk (Legia Warszawa)

Skomentuj:
Zaskakujące powołania Janasa
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje