Nasi rywale też przegrywają

Wszystkie zespoły, które w czerwcu podczas mistrzostw świata w Niemczech w grupie A, słabo spisały się w środowych meczach towarzyskich. Polacy ulegli USA, Kostaryka - Iranowi, Ekwador przegrał z Holandią, a Niemcy z Włochami.

Zobacz zdjęcia ze środowych meczów

Gospodarze mundialu zostali rozgromieni we Florencji 1:4. Trzy pierwsze gole zdobyły wschodzące gwiazdy reprezentacji Włoch: Alberto Gilardino, Luca Toni i Daniele De Rossi. Honorowego gola Niemcy strzelili (zdobył go Robert Huth z Chelsea), gdy gospodarze, prowadzący 4:0, grali z kilkoma rezerwowymi.

Niemcy nie ponieśli tak dotkliwiej porażki w meczu z drużyną Italii od 1939 r. Wtedy ówcześni mistrzowie świata wygrali z reprezentacją Niemiec 5:2.

Ekwadorczycy zaprezentowali się w Amsterdamie o wiele lepiej niż w meczu z Polską w Barcelonie w ubiegłym roku. W I połowie gospodarze mieli duży kłopot ze sforsowaniem solidnej defensywy rywali. Gdy gola zdobył Dirk Kuyt (48. min) z Feyenoordu Rotterdam Holendrom grało się już lepiej. Stworzyli jeszcze kilka okazji na podwyższenie prowadzenia, ale żadnej nie wykorzystali.

Kostaryka przegrała w Teheranie z Iranem 2:3 (1:3). W pierwszej połowie piłkarze Kostaryki grali słabo, przegrywając po 34 minutach aż 0:3. Tuż przed przerwą bramkę dla "Ticos" zdobył Carlos Hernandez. W drugiej części obraz gry całkowicie się zmienił. Goście mieli przewagę, ale zmniejszyli tylko rozmiary porażki, po główce Danny'ego Fonseki.

W innych meczach finalistów mistrzostw świata nie zabrakło niespodzianek. Chorwacja pokonała Argentynę 3:2, zdobywając gola w doliczonym czasie gry, a Szwecja przegrała w Dublinie z Irlandią aż 0:3. Francja w kompromitującym stylu uległa na Stade de France pod Paryżem Słowacji 1:2. Bramkę dla gospodarzy zdobył Sylvain Wiltord z bardzo wątpliwego rzutu karnego.

Francuzi przegrali pierwszy mecz o nieudanych mistrzostw Europy 2004. To także pierwsza porażka Trójkolorowych pod wodzą trenera Raymonda Domenecha. Bramki dla gości zdobyli Szilard Nemeth i Jozef Valachovic.

W meczu Anglia - Urugwaj nie zagrał Frank Lampard. Piłkarz Chelsea w czasie treningu naciągnął mięsień uda. Lampard najprawdopodobniej nie zagra w najbliższym meczu ligowym z WBA, niepewny jest także jego występ w rewanżowym spotkaniu 1/8 Ligi Mistrzów z Barceloną.

Anglicy mieli spory kłopot z pokonaniem Urugwaju, który awans do mistrzostw świata przegrał w barażach z Australią. Goście prowadzili 1:0 i dopiero pod koniec meczu gospodarzom udało się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Wyniki:

JAPONIA - BOŚNIA I HERCEGOWINA 2:2 (1:0): Naohiro Takahara (45.), Hidetoshi Nakata (90.+3) - Zvjezdan Misimovic (56., karny), Emir Spahic (64.).

AZERBEJDŻAN - UKRAINA 0:0.

ISLANDIA - TRYNIDAD I TOBAGO 0:2 (0:1): Dwight Yorke (10, 54., karny)

KOREA POŁUDNIOWA - ANGOLA 1:0 (1:0): Park Chu Young (25.)

IRAN - KOSTARYKA 3:2 (3:1): Ali Karimi (10.), Ali Daei (15.), Vahid Hashemian (34.) - Carlos Hernandez (44.), Danny Fonseca (60.)

ROSJA - BRAZYLIA 0:1 (0:1). Ronaldo (15.)

TUNEZJA - SERBIA I CZARNOGÓRA 0:1 (0:1): Mateja Kezman (12.)

TURCJA - CZECHY 2:2 (0:1); Umit Karan (89., 90.+3) - Karel Poborsky (21.-karny), Jiri Stajner (61.)

CHORWACJA - ARGENTYNA 3:2 (1:2): Ivan Klasnic (3.), Darijo Srna (52.), Marko Babic (90.+2) - Carlos Tevez (4.), Lionel Messi (6.)

IRLANDIA - SZWECJA 0:3 (0:0): Damien Duff (35.), Robbie Keane (47.), Liam Miller (71.)

HOLANDIA - EKWADOR 1:0 (0:0): Dirk Kuyt (48.)

PORTUGALIA - ARABIA SAUDYJSKA 3:0 (2:0): Cristiano Ronaldo (29., 84.), Maniche (45.)

FRANCJA - SŁOWACJA 2:1 (0:0): Sylvain Wiltord (75., karny) - Szilard Nemeth (62.), Jozef Valachovic (81.).

WŁOCHY - NIEMCY 4:1 (3:0): Alberto Gilardino (4.), Luca Toni (7.), Daniele De Rossi (39.), Alessandro Del Piero (57) - Robert Huth (82.)

WALIA - PARAGWAJ 0:0

ANGLIA - URUGWAJ 2:1 (0:1): Peter Crouch (75.), Joe Cole (90.+2) - Omar Pouso (26.)

SZKOCJA - SZWAJCARIA 1:3 (0:2): Kenny Miller (54.) - Tranquillo Barnetta (20.), Daniel Gygax (41.), Ricardo Cabanas (69.).

HISZPANIA - WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ 3:2 (1:1): David Villa (23.), Jose Antonio Reyes (75.), Juanito (85.) - Abdul Kader Keita (13.), Bonaventure Kalou (47.).