PŚ w Willingen. Morgenstern najlepszy w kwalifikacjach

Austriak Thomas Morgenstern wygrał kwalifikacje do sobotniego konkursu Pucharu Świata skoczków narciarskich w niemieckim Willingen. Do zawodów zgłosiło się tylko 54 skoczków. Polacy nie wysłali do Niemiec żadnej ekipy.

Adam Małysz i jego koledzy z kadry A szukają formy przed igrzyskami w Turynie. Pierwszy olimpijski konkurs odbędzie się już za tydzień w niedzielę. Zawodnicy kadry B wybrali się natomiast na mistrzostwa świata juniorów do Słowenii.

Zawody w Willingen potraktowali poważnie liderzy Pucharu Świata - Janne Ahonen i Jakub Janda. Czech w kwalifikacjach zajął drugie miejsce, a Fin po dobrych skokach w treningach (3. i 1. miejsce) postanowił oszczędzić siły na jutro.

Eliminacje wygrał bezapelacyjnie Thomas Morgenstern. Austriak popisał się skokiem na odległość 146 metrów. O 5,5 m bliżej lądował Jakub Janda, który notami za styl wyprzedził Fina Tamiego Kiuru (141 m). Czwarte i piąte miejsce przypadło Niemcom - Alexandrowi Herrowi i Michaelowi Uhrmannowi, którzy uzyskali po 140 metrów.

Zaskoczeniem była dyskwalifikacja Fina Mattiego Hautamaekiego (nieprzepisowy strój), który tydzień temu dwa razy wygrał w Zakopanem i doświadczonego Andreasa Widhoelzl. Obaj wystartują w sobotę, bo zajmują miejsca w pierwszej piętnastce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.