Finał NBA: Lakers wygrali w Filadelfii, prowadzą 2:1

Koszykarze Los Angeles Lakers - mimo że w ostatnich dwóch minutach musieli sobie radzić bez Shaquille'a O'Neala - pokonali na wyjeździe Philadelphia 76ers w trzecim meczu finału NBA. Obrońcy tytuły prowadzą w finale 2:1.

Ten mecz miał odpowiedzieć na pytanie, czy porażka Lakers w pierwszym meczu to był przypadek, czy też 76ers są po prostu bardzo mocni i będą lepsi od faworytów we własnej hali. Odpowiedź na pytanie brzmi: Lakers są mocniejsi. Być może dlatego, że wielu koszykarzy z Filadelfii gra z kontuzjami (przed meczem pierwszy rozgrywający Aaron McKie paradował w usztywniającym opatrunku na nodze, ale zagrał; dopiero w meczu nr 4 ma wystapić po poważnej kontuzji George Lynch). Ale przede wszystkim dlatego, że zespół trenera Larry'ego Browna nie ma sposobu na dwie największe gwiazdy Lakers.

Shaquille O'Neal zaprezentował się w niedzielnym meczu jak pierwszy. Już w pierwszej kwarcie rzucił 14 punktów. Nadspodziewanie pewnie trafiał wolne (8/9 w meczu). Jak zwykle był nie do zatrzymania dla Dikembe Mutombo. Zatrzymali go dopiero sędziowie. 2,5 min przed końcem opuścił boisko po szóstym faulu.

Kobe Bryant zagrał swój najlepszy mecz w tegorocznym finale. W drugiej kwarcie był nie do zatrzymania. Wtedy rzucił 16 punktów, trafiając osiem razy z gry po bliźniaczych, prostych akcjach - zwód, jeden kozioł, wysoki wyskok, rzut, piłka w koszu. Żaden z obrońców nic nie mógł na to poradzić. W trzeciej kwarcie było podobnie (8 punktów), w czwartej zmęczenie dało znać o sobie (Bryant ani na moment nie zszedł z boiska). Jednak w najważniejszym momencie, 80 s przed końcem, efektowną akcją i rzutem z wysoku w asyście obrońców, wyprowadził swój zespół na w miarę bezpieczne prowadzenie.

- Nie miałem już sił, nogi mnie nie niosły. W takich momentach cieszę się, że mam tak fantastycznych partnerów w zespole. Oni zdobywali punkty, a ja mogłem oszczędzić siły na najważniejszy rzut - mówił zaraz po meczu Bryant. Z tych fantastycznych partnerów najlepiej wypadł Robert Horry, który prawie się nie mylił.

Kiedy zszedł z boiska Shaq przez dwie minuty na boisku przebywała grupa zawodników, jakiej jeszcze chyba nigdy w finale NBA nie oglądano. Trener Brown, nie musząc obawiać się już o walkę pod koszami, wpuścił na parkiet jednocześnie swoich najszybszych zawodników - pięciu rozgrywających (Iverson, Snow, Ollie, McKie i Bell). W odpowiedzi Phil Jackson posłał do boju trzech playmakerów (Lue, Bryant, Shaw) i dwóch niskich skrzydłowych (Fox, Horry). Najniżsi z Philadelphii radzili sobie dobrze, nawet zebrali dwie piłki w ataku, ale to nie wystarczyło. Allen Iverson, który najlepiej zagrał w pierwszej (10 pkt.) i ostatniej (14) kwarcie, w najważniejszych momentach pudłował. Z tych 14 punktów w ostatniej części gry aż 9 zdobył po wolnych, niektórych przyznanych po bardzo wątpliwych faulach. W ostatnich minutach kilka razy 76ers dochodzili rywali na jeden punkt, ale zawsze wtedy trafiał Horry. W ostatniej minucie wykorzystał też pewnie wszystkie cztery wolne.

Filadelfijczykom nie pomogła ani niespotykana w USA szowinistyczna postawa kibiców w First Union Center (przy prezentacji głośno buczeli, zwłaszcza na Bryanta), a także dobra gra w ataku Dikembe Mutombo, który zaskakiwał celnymi rzutami z półdystansu. Lakers prowadzili od piątej minuty meczu, na ogół 8-10 punktami, najwyżej na początku trzeciej kwarty, kiedy po akcjach O'Neala było 63:51.

Mecz numer cztery odbędzie się w Filadelfii w nocy ze środy na czwartek polskiego czasu. Porażka postawi 76ers w praktycznie beznadziejnej sytuacji.