Sport.pl

Bunt sędziów po karze dla Mikołajewskiego

Protest arbitrów Orange Ekstraklasy! Sprzeciwiają się oni decyzjom Kolegium Sędziów, które odsunęło Marka Mikołajewskiego od prowadzenia przynajmniej czterech meczów i skierowało na egzamin komisyjny.
W piątkowym meczu Legia - Polonia Mikołajewski podyktował rzut karny za faul Igora Gołaszewskiego na Mirko Poledicy. Poloniści uważają, że ich kolega nawet nie dotknął rywala. Podobnego zdania był obserwator, który wystawił sędziemu notę 6. Legia wygrała 1:0, dzięki jedenastce wykorzystanej przez Piotra Włodarczyka.

Po obejrzeniu zapisu wideo Kolegium Sędziów podtrzymało złą ocenę arbitra, odsunęło go od przynajmniej czterech meczów i skierowało na egzamin komisyjny. - Pan Kostrzewski ocenił sędziego na 6 i nie ma od tego odwołania - twierdzi szef polskich sędziów Andrzej Strejlau.

Nie wszyscy jednak uważają, że arbiter popełnił błąd. - Mówię to jako były sędzia, a nie ojciec Marka - piekli się Kazimierz Mikołajewski. - Gołaszewski kopnął Poledicę w podeszwę, nie ma co do tego wątpliwości. Zresztą przyznał się do tego w pomeczowym wywiadzie.

O decyzji Komisji Sędziów Marek Mikołajewski dowiedział się od nas. - Nota 6? Egzamin i cztery mecze pauzy? Naprawdę pierwsze słyszę. Uważam, że postąpiłem słusznie, dyktując karnego. Nic więcej na ten temat nie powiem.

Nota 6 niemal na 100 proc. skazuje Mikołajewskiego na ostatnią pozycję w rankingu arbitrów. O miejscu w nim decyduje średnia not, a w dotychczasowych 63 spotkaniach najniższą oceną było 7,4.

Strejlau: - Losy Mikołajewskiego nie są jeszcze przesądzone. Do zakończenia sezonu zostało dużo czasu, inni sędziowie też mogą się mylić. Poza tym ranking to tylko część oceny, która zdecyduje o degradacji arbitrów. Równie istotne będą dla nas opinie prezesów klubów oraz ogólna ocena środowiska.

Po raz pierwszy w historii za odsuniętym arbitrem stanęli koledzy. - Uważam, że to zbyt surowa kara - mówi Jacek Granat. - W całej Europie jest zasada, że odsuwa się sędziego dopiero, kiedy wykaże słabą formę w trzech-czterech spotkaniach, a nie w jednym. Poza tym trzeba się zastanowić, czy Marek popełnił błąd. Przypomnę tylko słowa znanego sędziego Michela Vautrot, że sędzia myli się wtedy, kiedy jest to widoczne gołym okiem. Ta cała sprawa przypomina mi zabawę "na kogo wypadnie, na tego bęc". Dziś Mikołajewski, jutro Granat, a pojutrze na przykład Gilewski.

Inny sędzia Tomasz Mikulski uważa, że zły jest system oceniania sędziów. - Według obowiązujących zasad można przez cały mecz mylić się na lewo i prawo, ale jeśli nie wpłynie to na wynik, dostać całkiem przyzwoitą notę - twierdzi arbiter. - Kiedy prowadzi się mecz bezbłędnie, a jedyna pomyłka, widoczna dopiero w przekazie telewizyjnym, przesądza o rezultacie, dostaje się notę dyskwalifikującą. Wychodzi na to, że nie warto prowadzić trudnych meczów.

Grzegorz Gilewski: - Przykre jest to, że po jednym błędzie pozycja Marka, jednego z czołowych arbitrów, jest bardzo zagrożona. Czy w ten sposób powinniśmy być rozliczani? Co do samej sytuacji, była ona kontrowersyjna. Nie wiem, czy był karny, ale na pewno Gołaszewski miał kontakt z Poledicą, co potwierdził w telewizji.

Ci sędziowie mówią pod nazwiskiem. Inni, na razie anonimowo, myślą o proteście przeciwko odsunięciu Mikołajewskiego. - Postaramy się zamanifestować w jakiś sposób solidarność z Markiem - mówi jeden z sędziów.

- Cieszy mnie postawa kolegów - dodaje Mikołajewski. - Wynika z tego, że są fachowcami i w telewizji zobaczyli to, co ja podczas meczu.

W poniedziałek Polonia wystąpiła do PZPN z wnioskiem o anulowanie wyniku meczu z Legią. - Nieprawidłowa ocena wydarzeń na boisku przez sędziego nie może być podstawą do anulowania wyniku i powtórzenia spotkania. Przepisy na to nie pozwalają - odpowiedział od razu Michał Kocięba, rzecznik prasowy związku.

Sędziowskie noty

Marek Mikołajewski dostał od Romana Kostrzewskiego notę 6,0. Jakie są wytyczne do jej wystawiania według przepisów dla obserwatorów? "Sędzia, który nie przejawia specjalnego talentu i popełnia kilka poważnych pojedynczych pomyłek lub szereg mniejszych błędów powinien być oceniany od 6,0 do 6,9".

Skala ocen dla sędziów

9,0-10wzorowe
8,0-8,9bardzo dobre
7,0-7,9dobre
6,0-6,9dostateczne
5,0-5,9niezadowalające
Czy Mikołajewski został słusznie ukarany