Sport.pl

Arkadiusz Gołaś zginął w wypadku

rk, simeo, PAP
16.09.2005
A A A
Reprezentant Polski w siatkówce Arkadiusz Gołaś zginął w Austrii w wypadku samochodowym na autostradzie A2 w Griffen koło Klagenfurtu. Miał 24 lata. Na dekorację medalami na MŚ Polacy wyszli w koszulkach z numerem 16, z którym grał Gołaś.
Arkadiusz Gołaś na zdjęciach

Jak poinformował kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Wiedniu Tadeusz Oliwiński samochód, którym jechał Arkadiusz Gołaś z żoną niespodziewanie zjechał na prawo i uderzył w betonową podstawę ściany dźwiękochłonnej." Żona przebywa w szpitalu w Klagenfurcie. Według wstępnych ocen lekarzy pozostanie tam trzy-cztery dni".

Na początku czerwca środkowy reprezentacji Arkadiusz Gołaś podpisał trzyletni kontrakt z czołowym zespołem włoskiej Serie A Lube Banca Macerata. "Szefowie Maceraty już dawno zwrócili uwagę na Arkadiusza Gołasia - mówił menadżer tego zawodnika Ryszard Bosek. - Miał on jeszcze kontrakt na dwa lata z Edilbasso&Partners Padwa, ale oba kluby dogadały się w sprawie przejścia".

W reprezentacji Polski rozegrał ponad osiemdziesiąt meczów. Jej trener Raul Lozano odwołał wylot do Argentyny, dokąd miał się udać na urlop po zakończeniu sezonu.

- Arek był skromnym i cichym chłopakiem. Dzięki talentowi i ciężkiej pracy awansował do pierwszej drużyny AZS Częstochowa, w której okazał się wielkim objawieniem. Szybko awansował też do kadry. Miał fantastyczny sezon w lidze włoskiej. Bardzo żałuję, że to wszystko tak się skończyło - mówił z żalem dla TVN24 Wojciech Drzyzga, trener Mostostalu Kędzierzyn, w latach 80. wicemistrz Europy. - O śmierci Arka dowiedzieliśmy się podczas obiadu. Moi zawodnicy, aż zbladli gdy o tym usłyszeli. Wszyscy rozeszli się do pokoi i ciężko będzie ich zmobilizować do dzisiejszego meczu - dodał Drzyzga.

Arkadiusz Gołaś urodził się 10 maja 1981 roku. Pochodził z Ostrołęki. Był żonaty od 21 lipca 2005 roku. Do reprezentacji Polski trafił w 2001 roku, gdy jej trenerem był Ryszard Bosek. "Talent miał ogromny i już wtedy dużo potrafił - powiedział wstrząśnięty Ryszard Bosek. - Powołałem go również ze względu na charakter - nie był konfliktowy. Od nowego sezonu miał grać w znanym klubie. Cieszył się z tego kontraktu. Wszystko było przed nim."

W zawiązku ze śmiercią Arkadiusza Gołasia, Polski Związek Piłki Siatkowej zwrócił się z prośbą do wszystkich organizatorów imprez siatkarskich, jakie odbywają się obecnie w naszym kraju, o uczczenie minutą ciszy Jego pamięci.

Sukcesy: brązowy medalista Mistrzostw Świata kadetów (1999), srebrny medalista Mistrzostw Polski kadetów (1998), srebrny medalista Mistrzostw Polski juniorów (1999), Mistrz Polski juniorów (2000), trzykrotny wicemistrz Polski z AZS Częstochowa, brązowy medalista Mistrzostw Polski z AZS Częstochowa (2004), zdobywca trzeciego miejsca w turnieju Top Teams Cup z AZS Częstowchowa (2002).

Kluby: MKS MOS Wola Warszawa (1996-2000), AZS Częstochowa (2000-2004), Sempre Volley Padwa (2004/2005), Lube Banca Macerata (2005)

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX