Pierwszy dzień MŚ w Helsinkach

Ekwadorczyk Jefferson Perez, zwyciężając w chodzie na 20 km, został pierwszym złotym medalistą lekkoatletycznych mistrzostw świata w Helsinkach. W biegu na 10 km kobiet wszystkie medale zdobyły Etiopki. W finale pchnięcia kulą wystartował Polak - Tomasz Majewski. Zajął 9. miejsce.
Zwyciężył Adam Nelson. Amerykanin, który dotąd był specjalistą od srebrnych medali (dwa na dwóch ostatnich mistrzostwach świata i dwa na dwóch ostatnich igrzyskach olimpijskich), stanął na najwyższym stopniu podium z wynikiem 21,73. Polak uzyskał 20,23 m.

- Straszne to, źle, źle, fatalnie, tak nie można było - to pierwsze słowa, które powiedział Majewski opuszczając płytę Stadionu Olimpijskiego. - W trzeciej próbie pchnąłem kulę zbyt asekuracyjnie. Myślami byłem już w wąskim finale, a tu nagle Fin Ville Tiisanoja wypchnął mnie z ósmego miejsca. Nie wyszedł mi ten konkurs tak, jak planowałem. Wypadłem z koła przy drugiej próbie, kiedy to kula wylądowała w pobliżu granicy 21 metrów. Mam nauczkę. Tak walczyć nie można. Mogłem zaryzykować w trzeciej serii. Przeliczyłem się, że Ville nie uzyska lepszego rezultatu ode mnie.

- Moja wina, moja wina - mówił dalej Majewski. - Byłem bliski ukończenia konkursu na dobrym miejscu. Zabrakło trochę szczęścia i rozumu. Co jest teraz we mnie? Rozdrażnienie, złość. Siłowo jestem przygotowany dobrze, gorzej jest z techniką, ale nie na tyle, abym nie mógł pchnąć 21 metrów. Co dalej? Postaram się coś zrobić na Uniwersjadzie, a potem - do pracy. Za rok są mistrzostwa Europy.

Starty pozostałych Polaków

W chodzie na 20 km najlepszy z Polaków był Benjamin Kuciński, który zajął 7. miejsce (strata do zwycięzcy 1.59). Kamil Kalka był 24. (6.27), a Rafał Dyś - 26 (8.00). Kuciński wynikiem 1:20,34 ustanowił rekord życiowy.

Andrzej Krawczyk uzyskał w eliminacjach rzutu dyskiem wynik 64,51 m i awansował do finału. Polak przekroczył minimum kwalifikacyjne, które wynosiło 63,50 m. Wynik Krawczyka był piątym w eliminacjach. Najdalej rzucił Litwin Virgilijus Alekna - 68,79 m.

Do finału awansowała także Wioletta Frankiewicz-Janowska w biegu na 3000 m z przeszkodami. Polka wygrał swoją serię eliminacyjną z czasem 9.35,66. Jej rezultat był piątym czasem dnia. Najszybciej pobiegła Docus Inizikuru (Uganda), która ustanowiła rekord mistrzostw świata (9.27,85). - Biegło mi się wyśmienicie, oby tak samo było w finale, o którym pomyślę dopiero teraz - powiedziała po biegu Polka. Zapytana dlaczego przyspieszyła, biegnąc jako liderka nie zagrożona przez żadną z rywalek, powiedziała, bo tak krzyknął z trybun trener. Ale jak to możliwe było słyszeć jego głos w tak potwornym hałasie, przy muzyce i wrzawie kibiców? Na to Janowska: - Głos trenera dociera do mnie zawsze i wszędzie. Słyszę tylko jego, nawet w największym hałasie. Kazał mi przyspieszyć i tak zrobiłam, pewnie miał w tym poleceniu jakiś cel. A że jestem dobrze przygotowana, nie miałam problemu. Gdyby było inaczej, znaczyło by, że coś jest nie tak.

Janowska przyznała, że fatalnie pokonuje rów z wodą. - Ja "siadam na wodzie". Muszę jeszcze sporo nad tym elementem popracować.

Zawodniczka AZS AWF Kraków jest w polskiej ekipie (i nie tylko) wyjątkiem jeśli chodzi o minima. Uzyskała je aż na trzech dystansach: 1500 i 5000 m oraz na 3000 m z przeszkodami. Na pytanie, czy zdecydowała się już, w jakiej jeszcze wystartuje konkurencji, odpowiedziała: -Tak, na 1500 metrów. Pięć tysięcy w ogóle nie wchodzi w rachubę.

Siedmioboistka Magalena Szczepańska po czterech konkurencjach - biegu na 100 m ppł (wynik: 14,22 s; 947 pkt), skoku wzwyż (1,73 m; 891), pchnięciu kulą (14,04 m; 797), biegu na 200 (25,96 s; 801) - zajmuje 20. miejsce. W sumie zgromadziła 3436 punktów. Polka wypadła słabiej niż oczekiwano w skoku wzwyż, jednakże zrehabilitowała się w pchnięciu kulą, gdzie ustanowiła rekord życiowy i zanotował piąty rezultat. Liderką klasyfikacji jest Francuzka Eunice Barber, która wywalczyła 3973 punktów. Dwa punkty straty ma uznawana za faworytkę Szwedka Carolina Kluft. Między tymi zawodniczkami rozegra się w niedzielę walka o złoty medal.

W eliminacjach biegu na 100 m wystartował Łukasz Chyła. Polak zajął 5. miejsce w swoim wyścigu z czasem 10,39 - do ćwierćfinału zakwalifikowała się bezpośrednio tylko pierwsza trójka. Chyła w gronie ćwierćfinalistów znalazł się dzięki dobremu czasowi (na podstawie wyników do 1/4 finału awansowało ośmiu zawodników). Najszybszy w eliminacjach był Leonard Scott z USA (10,12 s). Po biegu Chyła narzekał ból mięśnia dwugłowego. - Od ponad trzech miesięcy borykam się z przepukliną kręgosłupa i stąd ten ból. Powinienem przynajmniej na pół roku dać sobie spokój ze sportem, ale... Wilka ciągnie do lasu. Co dalej? Nie wiem. Odbędę konsultację z lekarzem i trenerem. Najważniejsza jest sztafeta, bo indywidualnie nic nie zdziałam. Jest jeszcze kilka dni do startu, może da się coś zrobić -powiedział Polak. W ćwierćfinale Chyła już nie wystartował.

Do półfinału biegu na 800 m awansowała Ewelina Sętowska. Polka zajęła czwarte miejsce w swojej serii eliminacyjnej z czasem 2.07,37. Wygrała Tatiana Andrianowa (Rosja) 2.06,38. - Biegłam na pewnej, czwartej pozycji, dającej awans. Gdyby trzeba było, przyspieszyłabym - powiedziała Polka, który z pośród zawodniczek, które awansowały do półfinału uzyskała najsłabszy czas. Najlepszy wynik eliminacji uzyskała Rosjanka Swetłana Czerkasowa 2.00,62.

Do finału rzutu młotem awansował Szymon Ziółkowski. W drugiej próbie Polak uzyskał 78,34 m, przekraczając minimum kwalifikacyjne (77,50). Najlepszy wynik eliminacji uzyskał Białorusin Wadim Diewiatowski (81,20).