Kizierowski będzie walczył o medal

Bartosz Kizierowski będzie walczył o medal mistrzostw świata w Montrealu na dystansie 50 m st. dowolnym. W piątkowych półfinałach Polak zajął drugie miejsce. W porannych eliminacjach był najszybszy.
W eliminacjach Kizierowski miał czas 22,08 - najlepszy w tym roku na świcie. W półfinale było nieco wolniej - 22,14, ale - jak przyznał były trener polskiego sprintera Stefan Tuszyński - półfinały to pięta Achillesowa Bartosza. W finale Polak może powalczyć nawet o złoto.

Jego najgroźniejszym rywalem będzie z pewnością Roland Schoeman, który w półfinale był najszybszy (22,09). Pływak z Republiki Południowej Afryki pokazał już w Montrealu, że jest szybki - zdobył złoto na 50 m st. motylkowym dwa razy bijąc rekord świata i srebro na 100 m st. dowolnym.

Kizierowski czuje się jednak pewny siebie. - Czekałem dość długo, aby zobaczyć jak jest z tą moją formą. Po eliminacjach widzę: jest dobrze, jest gaz - powiedział w rozmowie z TVP.

Odpadł z rywalizacji Łukasz Gąsior, który miał 14. czas w półfinale (22,54).

W piątkowych finałach padły dwa rekordy świata. Najpierw najlepszy wynik globu na 200 m st. grzbietowym poprwił Aaron Peirsol z USA (1.54,66), a potem Leisel Jones z Australii na 200 m st. klasycznym (2,21.72). W tej drugiej konkurencji świetnie spisała się Katarzyna Dulian, która zajęła 5. miejsce w czasie nowego rekordu Polski (2.27,87). Polka po pierwszych pięćdziesięciu metrach była siódma. W połowie dystansu spadła na ósmą pozycję, by na finiszu wyprzedzić trzy rywalki. Dulian ma 18 lat i była najmłodsza w gronie finalistek.

Piąty był też Sławomir Kuczko na 200 m st. klasycznym wśród mężczyzn. Wygrał Amerkanin Berndan Hansen w czasie 2.09,85. 20-letni Polak uzyskał 2.12,44.

W sztafecie 4x200 m triumfowała drużyna USA. Dzięki temu Michael Phelps zdobył już czwarty złoty medal w Montrealu.