Sześć medali polskich szermierzy

Z sześcioma medalami wrócili polscy szermierze z mistrzostw Europy w węgierskim Zalaegerszeg. Aż cztery zdobyli szpadziści i szpadzistki.

Wspaniale w niedzielę bili się szpadziści (Tomasz Motyka, Robert Andrzejuk, Krzysztof Mikołajczak i Adam Wiercioch), którzy na zakończenie mistrzostw zdobyli złoty medal. W finale pokonali Ukraińców 42:37. To pierwszy drużynowy złoty medal ME szpadzistów, którzy z Węgier wracają także z indywidualnym złotem Tomasza Motyki.

Gorzej spisały się za to walczące w najsilniejszym składzie florecistki, które nie zdobyły medalu. Polki najpierw przegrały w półfinale z Rosjankami 26:36, a w meczu o trzecie miejsce nie dały rady Rumunii. Na pocieszenie florecistkom pozostał złoty medal Sylwii Gruchały.

W sobotę szansę na złoto miały także szpadzistki (Magdalena Grabowska, Danuta Dmowska, Beata Tereba i Olga Cygan) i szabliści (Marcin Koniusz, Adam Skrodzki Rafał Sznajder i Patryk Pałasz). Obu polskim drużynom w finale stanęli jednak na drodze szermierze rosyjscy. - Cieszy mnie bardzo, że dziewczyny robią stałe postępy i krok po kroku wdzierają się do światowej czołówki. Zaczęło się od czwartego miejsca w MŚ w Hawanie w 2003 roku, przed rokiem był brąz na mistrzostwach Europy w Kopenhadze, a teraz srebro - powiedział trener szpadzistek Janusz Wyszomirski.

Polscy szabliści powtórzyli sukces sprzed roku, kiedy w Kopenhadze też byli drudzy i także za Rosjanami. - O medal w tym roku było znacznie trudniej niż w Kopenhadze, gdyż do Zalaegerszeg niemal wszystkie drużyny przyjechały w najsilniejszych składach, a z czołówki europejskiej zabrakło tylko Hiszpanów. Przed finałem mieliśmy trzy godziny przerwy, i to nas nieco rozprężyło. Zabrakło koncentracji w pierwszych walkach i rywale odskoczyli na kilka punktów. Później było już lepiej, ale strat nie udało się odrobić - powiedział najstarszy w polskiej ekipie Rafał Sznajder.