Zagłębie Lubin - Bystrzyca Lublin 22:21 (13:8)

Szczypiornistki Bystrzycy przegrały w Lubinie jedną bramką z Zagłębiem. Nata nie zmarnowała szansy, pokonała Zgodę Bielszowice i ma nad lubliniankami dwa punkty przewagi

Porażkę z Zagłębiem należy uznać za sporą niespodziankę - ostatnio lubinianki raczej rozczarowywały, m.in. przegrały u siebie ze Startem Elbląg i w Bielszowicach ze Zgodą. Tymczasem w sobotę ich tryumf właściwie nie był zagrożony. Zespół trenerki Bożeny Karkut kontrolował bowiem wydarzenia na boisku, poza kilkoma pierwszymi minutami, kiedy po rzutach Inny Silantiewej i Agnieszki Wolskiej Bystrzyca objęła prowadzenie 2:0. Po 18 minutach gry było już jednak 9:4 dla zespołu gospodyń. Lubinianki dobrze grały w obronie, świetnie w bramce spisywała się też Sabina Kubisztal. W zdobyciu wysokiej przewagi Zagłębiu najbardziej jednak pomogła słaba gra w ataku naszych piłkarek. Do lubelskiej defensywy nie można mieć zastrzeżeń, natomiast na połowie rywalek popełniały całe serie błędów, gubiły piłkę, oddawały niecelne rzuty.

W drugiej połowie mistrzynie Polski zaczęły stopniowo niwelować straty, coraz lepiej w bramce grała Magdalena Chemicz (na zdjęciu), obrona utrudniała Zagłębiu rozgrywanie ataku. Problem w tym, że Zagłębie miało kilkubramkową zaliczkę i nie dało się dogonić. W 35. min było 14:11. Chwilę później Wolska i Ewa Damięcka trafiły na ławkę kar (pierwsza za faul, druga za dyskusję z sędziami) i wydawało się, że jest już po meczu. Jednak nasze zawodniczki wybroniły się i w 43. min było tylko 17:15. Niewykorzystanie kilku dogodnych sytuacji zemściło się - po kolejnych paru minutach, po bramce Tatiany Sztefan, znowu Zagłębie prowadziło czteremi bramkami (21:17 w 50. min) i do końca kontrolowało przebieg wydarzeń. W ostatniej minucie, przy stanie 22:19, Bystrzyca dwa razy skontrowała, zmniejszając rozmiary porażki do jednej bramki.

Porażka w Lubinie spowodowała, że lublinianki tracą do Naty AZS AWFiS Gdańsk dwa punkty. Jeśli Nata się nie potknie w meczach z innymi rywalami, do obrony tytułu mistrzowskiego potrzebne będzie Bystrzycy zdobycie trzech punktów w dwóch meczach z gdańszczankami.