Sport.pl

Ekstraklasa w Sport.pl. Wojciech Golla o różnicach między ligą polską a holenderską

Wojciech Golla w lecie przeszedł z Pogoni Szczecin do NEC Nijmegen. Zagrał we wszystkich spotkaniach w lidze, a czterokrotnie wybrano go do jedenastki kolejki. - To pierwsze pół roku oceniam tylko pozytywnie. Mam miejsce w składzie, zdrowie dopisuje. Mogę się jedynie cieszyć - mówi stoper w rozmowie ze Sport.pl.
Jacek Staszak: Czego dowiedziałeś się przez te pół roku w Holandii?

Wojciech Golla: - Że tu się gra trochę inną piłkę. Jest więcej krótkich podań, mniej długich, bardzo ważne jest wyprowadzenie piłki z obrony. Przez to inne są treningi, w okresie przygotowawczym nie ma tyle biegania bez piłki. Wszystkie ćwiczenia są z nią, jest dużo podań, zwłaszcza mocnych na właściwą nogę partnera z zespołu. To istotne detale. W Holandii takie zagranie - po ziemi, bez kozłów - to dla stopera priorytet.

To pierwsze pół roku oceniam tylko pozytywnie. Mam miejsce w składzie, zdrowie dopisuje. Mogę się jedynie cieszyć.

Długo zajęło ci się przyzwyczajenie do nowych treningów?

- Nie, choć pierwsze treningi to była zupełna nowość, ale wszystko załapałem w miarę szybko i nie było większego problemu.

A jak wygląda gra w obronie? Jakie są różnice?

- To właśnie wynika z tego jak atakują drużyny. W Polsce dużo gra się długich piłek na wolne pole, na walkę. Tutaj jest więcej gry kombinacyjnej i to zmienia naszą grę. Musi być większa komunikacja, nikt nie będzie biegał za jednym zawodnikiem, trzeba ich sobie przekazywać.

Po jakiemu ze sobą rozmawiacie?

- W treningu rozumiem co do mnie mówią po holendersku, ale na boisku rozmawiamy już po angielsku. Nasz prawy obrońca jest wypożyczony z Chelsea. To Anglik, więc każdemu z nas będzie łatwiej w jego języku. Zresztą w Holandii wszyscy potrafią mówić po angielsku.

Najwięcej krzyczy i podpowiada mój partner ze środka obrony i kapitan zespołu Rens van Eijden. Każdy go słucha. Cieszę się, że mam kogoś takiego obok siebie, bo świetnie nam się współpracuje.

Bronicie raczej wysoko czy głębiej, bliżej własnego pola karnego?

- Wszystko zależy od przeciwnika. Jeśli wyjdzie się wysokim pressingiem na Ajax, PSV, to może się to skończyć "piątką" w plecy.

A ty co wolisz?

- Dla mnie to nie ma tak dużego znaczenia. Wiadomo, są różnice: jeśli bronimy się głęboko, to jesteśmy bliżej siebie i jest nam łatwiej, a gdy jesteśmy wyżej, to jest więcej pojedynków, większe ryzyko, ale nie mam preferencji. Musimy się dostosować do przeciwnika.

To dla was zaskoczenie, że jako beniaminek jesteście na szóstym miejscu?

- NEC zawsze było w Eredivisie, ten klub musi być wśród najlepszych w kraju. Półtora roku temu spadli jednak z ligi, ale od razu wrócili do najwyższej klasy rozgrywkowej z 20 punktami przewagi. Mimo tego, że jesteśmy beniaminkiem, to jesteśmy klubem typowo na środek tabeli. Mamy świetne szóste miejsce, oby tak dalej.

Dlaczego wybrałeś akurat Nijmegen?

- Miałem inne opcje z zagranicy, to były oferty nastawione na pieniądze, czyli wschód. Liga holenderska wydawała mi się bardziej właściwa. Dla mnie najważniejsze było, żeby grać w zespole po zmianie klubu. Wielu zawodników wyjeżdża z Polski, nie gra i potem się rozczarowuje. Wolę iść małymi krokami, stopniowo zdobywać doświadczenie za granicą, dlatego wybrałem NEC.

W nauce pomaga to, że nie gracie zbyt agresywnie, macie mało żółtych kartek i inaczej bronicie?

- W Polsce jest więcej walki wręcz, dlatego kartek jest więcej. Teraz nie mam ani jednej. To chyba dobrze, jeśli obrońca gra i nie łapie upomnień.

W kadrze U-21 Marcina Dorny środkowych obrońców z ekstraklasy było trzech: Marcin Kamiński, Rafał Janicki i ty. Pierwszy za granicę wyjechałeś ty. Polecasz kolegom taki wyjazd?

- To ich wybór, nie wiem co oni myślą, ale marzeniem każdego piłkarza jest wyjechać za granicę. Jeśli jest szansa, to trzeba próbować. Nie sprawdzić się to błąd. Mają potencjał i na pewno powinni szukać okazji.

Wybierz Ikonę Sportu 2015 czytelników Sport.pl [GŁOSOWANIE]


Mobilna wersja plebiscytu na Ikonę Sportu 2015 czytelników Sport.pl [GŁOSOWANIE]


Zdjęcie LANKI ADIDAS ACE 15.4 FG B32870 Zdjęcie Lanki Adidas Performance MESSI 154 FXG IIQ61 Zdjęcie Lanki adidas X15.3 FG B32771
LANKI ADIDAS ACE 15.4 FG B3... Lanki Adidas Performance ME... Lanki adidas X15.3 FG B32771
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


Więcej o: