Euro 2016 bez Holandii. Znamy uczestników ME oraz baraży

Czechy pokonały na wyjeździe Holandię 3:2 i odebrały trzeciej drużynie świata szanse na grę w barażach o ME. Z kolei Turcy, dzięki bramce w 89. minucie i korzystnemu wynikowi w meczu Kazachstan - Łotwa, na Euro 2016 zagrają jako jedyna drużyna z trzeciego miejsca.

Holendrzy mieli od początku rzucić się na rywali i ze wszystkich sił walczyć o baraże. Czesi im szybko wybili to z głowy. Już po 35 minutach było 2:0, w 66. minucie po samobójczym trafieniu van Persiego było już 3:0. Holendrzy dwie bramki zdołali zdobyć (Huntelaar i van Persie), ale choćby remisu nie udało im się wywalczyć.

Holendrzy, trzeci zespół ostatnich mistrzostw świata, w 10 meczach uciułali 13 punktów i w grupie A zajęli czwarte miejsce, bez szans na choćby grę w barażach. Grupę wygrali Czesi przed Islandczykami, a trzecie miejsce zajęli Turcy, którzy jako jedyna drużyna z trzeciego miejsca z całych eliminacji uzyskali bezpośredni awans na Euro 2016.

Turcy mieli furę szczęścia. Do awansu potrzebowali wygranej z Islandią i wygranej Kazachstanu z Łotwą. Rywale im pomogli - Kazachstan pokonał Łotwę 1:0. Turecka drużyna swoją część roboty wykonała dopiero w 89. minucie. I to grając w dziesiątkę. Pięknym trafieniem bezpośrednio z rzutu wolnego awans na Euro 2016 zapewnił Inan.

Jako ostatni miejsce na Euro 2016 z kwalifikacji wywalczyli Chorwaci, z drobną pomocą Włoch. Chorwacja pokonała 1:0 Maltę i w grupie H zajęła drugie miejsce dzięki wygranej Włochów z Norwegią (2:1).

Osiem drużyn z trzecich miejsc o kwalifikację do turnieju głównego muszą powalczyć w barażach, które odbędą się 12-17 listopada 2015 roku. Zespoły zagrają dwumecze, które zostaną rozlosowane 18 października w Nyonie. Ich zwycięzcy uzyskają kwalifikację na Euro 2016. W barażach zagrają: Szwecja, Ukraina, Irlandia, Słowenia, Norwegia, Dania, Węgry oraz Bośnia i Hercegowina .

12 grudnia losowanie grup Euro 2016. Turniej rozpocznie się 10 czerwca.