Prezesi klubów piłkarskich chcą reorganizacji rozgrywek

PIŁKA NOŻNA. Prezesi drugoligowych klubów piłkarskich spotkają się w poniedziałek w Radomsku i będą dyskutować o reorganizacji rozgrywek. Wiele klubów marzy o awansie do ekstraklasy, nikt nie chce spadać, więc działacze zrobią wszystko, aby zmienić regulamin w czasie trwania rozgrywek ligowych

Część piłkarskich działaczy klubów II ligi chce doprowadzić do rewolucyjnych zmian regulaminowych. Prezesi zamierzają powiększyć ekstraklasę do 16 drużyn i przeforsować projekt, według którego z II ligi do ekstraklasy awansuje więcej zespołów. Chcą również, aby z II ligi spadała mniejsza liczba drużyn, niż przewiduje regulamin. I co najciekawsze - wszelkie zmiany chcą wprowadzić w życie od nowego sezonu, a więc już teraz unieważnić obowiązujące zasady awansów i spadków.

Do pierwszego spotkania przedstawicieli klubów drugoligowych doszło już kilka tygodni temu w jednym z zajazdów pod Łodzią. Wówczas stawili się twórcy rewolucyjnych pomysłów i główni zwolennicy zmian, czyli działacze: Pogoni Szczecin, Cracovii Kraków, GKS-u Bełchatów, ŁKS-u Łódź oraz Stasiaka Opoczno.

W najbliższy poniedziałek w zajeździe Ted pod Radomskiem mają stawić się przedstawiciele wszystkich klubów II ligi, a także prezes PALP Zbigniew Koźmiński oraz dyrektor wykonawczy tej organizacji Leszek Miklas. Prezesi drużyn dostali na to spotkanie pisemne zaproszenie.

Oprócz dyskusji na temat powiększenia ekstraklasy i utrzymania 18-zespołowej II ligi działacze chcą również podyskutować na inne tematy. Chodzi o Szczakowiankę Jaworzno, która liczy na odzyskanie 10 punktów odebranych klubowi przed sezonem przez PZPN. Część klubów zapowiada jednak, że jeśli Szczakowiance zostaną przywrócone punkty, to kluby te zbojkotują taką decyzję i nie przystąpią do spotkań z tym klubem. Przedstawiciele tych drużyn zamierzają sondować - jak zachowają się w tej sprawie pozostałe kluby?

Nieoficjalnie wiemy, że kilka klubów zamierzało dokonać "finansowej zrzutki" na KSZO Ostrowiec, które chce się wycofać z II ligi. Wszystko po to, aby mecze KSZO z rundy jesiennej nie zostały anulowane. Zgodnie z przepisami PZPN, jeśli drużyna rozegra w sezonie tylko spotkania w rundzie jesiennej, wówczas wszystkie mecze z udziałem tego zespołu są unieważniane. Ale jeśli rozegra choć jeden pojedynek w rundzie rewanżowej, wówczas zalicza się wyniki wszystkich pojedynków tego klubu, a jeśli po tym jednym spotkaniu rundy wiosennej zespół wycofa się z rozgrywek, wtedy pozostałe mecze rywale wygrywają walkowerem. Na wycofaniu się KSZO z rozgrywek najbardziej tracą takie kluby, jak: ŁKS, Zagłębie Lubin czy Bełchatów, które jesienią wygrały z KSZO. I tym samym grozi im utrata trzech punktów. Jednak plan "zrzutki" na KSZO raczej nie przejdzie z bardzo prostej przyczyny - klubu z Ostrowca raczej nic nie uratuje. - KSZO już nie ma. Spółka i klub z Ostrowca zostały już postawione w stan likwidacji - powiedział nam jeden z drugoligowych działaczy piłkarskich, proszący o anonimowość.

Tym samym realizuje się czarny scenariusz dla Zagłębia Lubin, które w ten sposób straci trzy punkty i spadnie z czwartej na szóstą lokatę w tabeli. Natomiast kluby nie mają co liczyć na wycofanie się z rozgrywek Błękitnych Stargard. Zespół zajmujący ostatnie miejsce w tabeli na pewno przystąpi do rundy rewanżowej.

Obecny regulamin awansów i spadków

I liga

Do II ligi spadają dwie ostatnie drużyny. Zespół, który zajmie miejsce 12., zagra o utrzymanie dwumecz z trzecią drużyną drugiej ligi. W sezonie 2004/2005 w I lidze nadal gra 14 zespołów.

II liga

Do ekstraklasy awansują dwie pierwsze drużyny. Trzeci zespół zagra o awans z 12. zespołem I ligi. Do III ligi mają być zdegradowane cztery ostatnie drużyny, a zespoły, które zajmą miejsca 11-14, zagrają w dwumeczu barażowym o utrzymanie z wiceliderami poszczególnych grup III ligi. W sezonie 2004/2005 w II lidze zamiast 18 ma rywalizować 16 klubów.

Projekt zmian działaczy

I liga

Od sezonu 2004/2005 w I lidze ma grać 16 drużyn. Projektów, jak powiększyć ligę, jest kilka.

a) z I ligi spadają dwa kluby, a na ich miejsce z II ligi bezpośrednio awansują aż cztery zespoły. 12. zespół I ligi rozegra dwumecz barażowy z 5. zespołem II ligi.

b) z I ligi spada tylko jeden zespół, a z II ligi bezpośrednio awansują trzy kluby. 13. zespół I ligi rozegra dwumecz barażowy z czwartym klubem II ligi.

II liga

W sezonie 2004/2005 II liga nie zostaje zmniejszona z 18 do 16 zespołów.

Zasady awansu do ekstraklasy podane są wyżej. Z II ligi mają spaść nie cztery, a tylko dwa ostatnie zespoły. Drużyny z miejsc 13-16 zagrają dwumecz barażowy z wiceliderami III lig.

Przy takim projekcie w zasadzie byłoby już jasne, że z II ligi spadną Błękitni, którzy mają tylko 5 punktów, oraz KSZO, które wycofa się z rozgrywek. Pozostałe zespoły broniące się teraz przed spadkiem mogłyby się już przygotowywać do meczów barażowych.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.