Rankingi Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich

Patrycja Pytel (Orzeł Wałcz) i Krzysztof Młynnik zwycięzcami rankingu ?O złote i srebrne wiosła?.

Coroczny plebiscyt Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich sporządzany jest na podstawie wyników zawodników w 16 imprezach wioślarskich w kategorii juniorów i młodzieżowców. Wśród nich są najważniejsze zawody w kraju i na świecie: mistrzostwa Polski, regaty klasyfikacyjne, mistrzostwa świata i Puchar Świata. Liczba punktów w rankingu zależała od zajmowanego miejsca. Nagrodą dla zwycięzców są statuetki złotych (młodzieżowcy) i srebrnych (juniorzy) wioseł oraz ok. 2 tys. zł.

Pytel została niekwestionowaną zwyciężczynią w kategorii młodzieżowej. W rankingu zdobyła 101 punktów, wyprzedzając drugą na liście zawodniczkę Agnieszkę Roszczak (KTW Kalisz) o 30 punktów. Zwycięstwo w rankingu zawdzięcza m.in. dobremu występowi w światowych regatach do lat 23, gdzie w osadzie z Roszczak zdobyła srebrny medal w dwójce podwójnej.

Krzysztof Młynnik startujący w tej samej kategorii wiekowej pierwszym miejscem podzielił się z Miłoszem Bernatajtysem (TRW Bydgostia Kabel). Obaj uzyskali po 91 punktów. Młynnik jest złotym medalistą światowych regat do lat 23, które odbyły się w Belgradzie. Po złoto sięgnął z osadą czwórki podwójnej wagi lekkiej. Z Markiem Kolbowiczem (AZS Szczecin) wywalczył w tym sezonie wicemistrzostwo kraju seniorów.

W klasyfikacji młodzieżowej kobiet 21. miejsce zajęła Dorota Oszczęda, klubowa koleżanka Pytel. Wśród panów 20. był Konrad Wasilewski (AZS), brązowy medalista z Belgradu, 25. miejsce zajął Łukasz Kardas, a sześć pozycji niżej uplasował się jego kolega z osady dwójki podwójnej bez sternika Dawid Pacześ.

Wyróżnienia i gratulacje od minister edukacji narodowej i sportu Krystyny Łybackiej odbierali także trenerzy szczecińskich zawodników: Krzysztof Krupecki, Artur Jankowiak i Piotr Kula.

Po przerwie świątecznej wioślarze wrócili do treningów. Do 31 grudnia zawodnicy AZS-u przebywają na obozie w Międzyzdrojach.

Miejsca pozostałych wioślarzy

Młodzieżowcy: 35. Jacek Cybulski, 51. Łukasz Szczerba, 52. Dawid Szmyt (wszyscy AZS). Juniorki: 29. Marta Jarońska 30. Justyna Sekrecka (obie Orzeł). Juniorzy: 16. Miłosz Maciejewski, 19. Jacek Bilicki, 20. Tomasz Ratajczyk, 21. Maciej Rygielski, 31. Damian Kruk, 35. Maciej Trojnar, 36. Wojciech Wiercioch, 37. Damian Wójcik, 38. Adam Gregor, 78. Jakub Gwiaździński, 79. Radosław Lewandowski, 90. Szymon Fernholz, 95. Adrian Malcherek (wszyscy AZS).