Liga ¦wiatowa. Polska w Final Six! USA pokonane

Reprezentacja Polski awansowa³a do Final Six Ligi ¦wiatowej! Sta³o siê tak dziêki pokonaniu USA 3-2 (19-25, 25-22, 21-25, 25-20, 15-12). W sobotê o 20.25 drugi mecz, który zadecyduje o tym, kto wygra tê grupê.

Mecz rozpoczął się dla Polaków bardzo źle, wręcz fatalnie. 3-8 na pierwszej przerwie technicznej i 8-16 na drugiej. Amerykanie w tej partii zakończyli aż 13 z 16 ataków, Polacy zaliczyli pierwszy udany blok dopiero przy stanie 15-22. Końcówka seta była już nie najgorsza w wykonaniu Polaków, ale na skuteczną pogoń było zdecydowanie za późno. USA wygrały tego seta do 19.

Dużo lepiej zaczęła się druga partia. Polacy schodzili na pierwszą przerwę, prowadząc 8-4. Jednak rywale wzięli się za odrabianie strat i już po chwili było 9-7. Michał Kubiak został zatrzymany na pojedynczym bloku przez Davida Lee. Polacy stracili przewagę, gdy przy stanie 15-11 przegrali cztery kolejne piłki i niedługo potem przegrywali 16-17. Wtedy Polacy wpadli w kolejną serię; tym razem dobrą. Po bloku Nowakowskiego prowadzili 19-18, by później wygrywać 23-20, m.in. dzięki asowi serwisowemu Mateusza Miki. Tę partię Polacy wygrali do 22.

Początek trzeciego seta niebezpiecznie przypominał początkowe fragmenty całego meczu. Amerykanie prowadzili już 5-2, lecz na pierwszą przerwę techniczną schodzili z zaledwie jednym punktem przewagi. Już po paru chwilach przegrywali 8-10, a obie strony zaczęły popełniać coraz więcej błędów. Mniej więcej od tego momentu obie strony zaczęły iść ze sobą punkt za punkt. Tak było aż do stanu 19-19. Amerykanie zdobyli wtedy dwudziesty punkt, choć piłka po ich ataku nie trafiła w boisko - Polacy nie mieli już challenge'u i nie mogli poprosić o sprawdzenie tej akcji. Wtedy rywale uciekli Polakom, przy stanie 23-21 Kurek został zablokowany przez Lee. USA wykorzystały już swoją pierwszą piłkę setową.

Trzeci set rozpoczął się jak pierwszy, za to drugi jak czwarty. Polacy na pierwszą przerwę techniczną schodzili, prowadząc 8-4. Amerykanie po przerwie nadal sobie nie radzili i przegrywali 14-6; z siedmiu kolejnych wymian wygrali zaledwie jedną. Ale wtedy siatkarze USA wzięli się do roboty i na drugą przerwę techniczną schodzili, mając na koncie 10 punktów. Od stanu 18-13 Polacy przegrali wszystkie trzy piłki. Ustrzegli się jednak nerwowej końcówki seta, wygrywając 25-20.

Tie-break niemal od początku był walką punkt za punkt. Częściowo ze względu na nieudane serwisy z obu stron. Na zmianie stron Polacy prowadzili 8-7. Po paru chwilach prowadzili 10-8 dzięki udanemu blokowi Drzyzgi. Ataki rywali zatrzymywali również Nowakowski oraz Kubiak - pojedynczy blok - dzięki czemu Polacy wyszli na prowadzenie 13-10. Mecz zakończył atak Bieńka, tie-break został wygrany do 12.

Jeśli Polacy wygrają sobotni mecz i wygrają grupę, w turnieju finałowym na pewno zmierzą się z Brazylią. Natomiast jeśli przegrają, zagrają z Serbi± oraz Włochami.