Piłka nożna. Portugalia przegrała z Wyspami Zielonego Przylądka

Reprezentacja Portugalii przegrała towarzyski mecz z Wyspami Zielonego Przylądka 0:2. Gospodarze grali w mocno rezerwowym składzie, ale to i tak olbrzymia sensacja.

Choć w rankingu FIFA Wyspy Zielonego Przylądka zajmują 38. miejsce (cztery pozycje za Polską), to mało kto dawał im szanse w starciu z siódmą w tym zestawieniu Portugalią. I to mimo że wśród gospodarzy zabrakło Cristiano Ronaldo i wielu innych gwiazd.

W niedzielę Portugalia pokonała Serbię 2:1 w meczu eliminacji Euro 2016. Teraz jednak w podstawowej jedenastce nie było żadnego z piłkarzy, którzy zaczęli tamten mecz.

Goście przyjechali zmotywowani, gdyż w przeszłości ich kraj był portugalską kolonią. Portugalski jest zresztą nadal językiem urzędowym, a prezydent kraju skończył uniwersytet w Lizbonie.

Wyspy Zielonego Przylądka objęły prowadzenie w 38. minucie. Obchodzący 28. urodziny Odiar Fortes grający we francuskim Reims uderzył z boku pola karnego, a debiutujący w kadrze Anthony Lopes źle ocenił lot piłki i ta wpadła do siatki.

Jeszcze przed przerwą było 0:2. Po rzucie wolnym Heldona z boku pola karnego główkował jeden z jego kolegów, a piłkę do bramki wbił obrońca Gege, grający na co dzień w portugalskim Maritimo.

W drugiej połowie Portugalia nie odrobiła strat. Od 60. minuty gospodarze grali w dziesiątkę, po tym jak Andre Pinto sfaulował wychodzącego na czystą pozycję Heldona. W końcówce osłabieni Portugalczycy przycisnęli i bliscy zdobycia bramki byli Andre i Eder, ale wynik nie uległ zmianie.

Jak podał serwis Goal.com, to dopiero druga porażka Portugalczyków w historii meczów z drużynami z Afryki. Poprzednio w 1986 r. przegrali podczas mistrzostw świata 1:3 z Marokiem.

Wyniki innych meczów towarzyskich:

Rosja - Kazachstan 0:0, Szwecja - Iran 3:1, Ukraina - Łotwa 1:1, Luksemburg - Turcja 1:2, Austria - Bośnia i Hercegowina 1:1, Słowacja - Czechy 1:0 , Holandia - Hiszpania 2:0, Włochy - Anglia 1:1