Piłkarze Warty Poznań stracili 3 pkt

Wydział Gier PZPN uchylił decyzję Wydziału Gier i Ewidencji Kujawsko-Pomorskiego ZPN przyznającą Warcie Poznań walkowera za przegrany mecz z Unią Tczew.

Przypomnijmy, że pojedynek Unii z Wartą odbył się w Tczewie 27 września. Na boisku lepsi byli gospodarze, którzy pokonali "Zielonych" 3:1. Piłkarze z Tczewa niezbyt długo cieszyli się jednak z trzech punktów. Już kilka dni później nadzorujący rozgrywki grupy drugiej III ligi Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej przyznał bowiem poznaniakom walkowera. Za co? Otóż zdaniem związkowych działaczy Unia nie spełniła jednego z wymogów regulaminowych, które zostały wprowadzone przed tym sezonem - przez cały mecz w każdej drużynie musi przebywać na boisku co najmniej dwóch młodzieżowców. Według protokołu sędziowskiego z tego pojedynku obaj juniorzy Unii zostali zmienieni w trakcie meczu: Patryk Buława w przerwie, a Michał Benkowski w 63. min. Dwaj inni zawodnicy Unii, którzy nie skończyli jeszcze 21 lat - Jakub Resmerowski i Wojciech Gębarowski - pojawili się na boisku dopiero w końcówce meczu.

Fakty były jednak inne - w drugiej połowie przez kilka minut grało aż czterech młodzieżowców z Tczewa, a Buława został zmieniony w 72. min, zaś Benkowski - w 69. min. Prawdę działaczom z Tczewa trudno byłoby udowodnić, gdyby nie fakt, że Buława (reprezentant Polski do lat 18) strzelił gola na 2:1 w... 65. min. Według protokołu sędziego Piotra Gałązki pomocnika Unii... nie było już wtedy na boisku. Arbiter ze Szczecina tłumaczył, że kartki ze zmianami dostał od swojego asystenta Marka Sabata, a ten - od kontuzjowanego bramkarza Unii Piotra Opuszewicza, który w swoim zespole odpowiadał za zmiany.

Unia Tczew wpłaciła 1 tys. zł kaucji i odwołała się od decyzji o walkowerze do Wydziału Gier PZPN, a ten przyznał jej rację. Działacze z Tczewa przedstawili m.in. zdjęcie, na którym widać grającego w drugiej połowie Buławę. Działacze PZPN nie mieli wątpliwości co do błędu sędziego i przywrócili wynik uzyskany na boisku.

Po tej decyzji poznaniacy spadli z trzeciego miejsca na czwarte, a Unia Tczew nadal jest 10.

Kolejne spotkania III ligi już w niedzielę - w derbach Wielkopolski Warta zmierzy się z Mieszkiem-Faber Gniezno.