Sport.pl

Historia Czarnych Radom

Powołanie klubu nastąpiło w 1921 roku po rozłamie w sekcji piłki nożnej Kordian Radomskiego Towarzystwa Sportowego. Część sportowców wystąpiła ze struktur stowarzyszenia, tworząc klub Czarni. Dwa lata później klub, zyskując coraz większą sympatię władz wojskowych stacjonującego w Radomiu 72. Pułku Piechoty, przekształcił się w Wojskowy Klub Sportowy Czarni. Początkowo jego działalność sprowadzała się wyłącznie do sekcji piłki nożnej. Z czasem klub rozszerzył swoje struktury. Jednak przynosząca wiele splendoru sekcja siatkówki została utworzona znacznie później i przechodziła różne koleje losu.

Dopiero w 1957 r. zarząd klubu zgłosił do rozgrywek mistrzowskich sekcję męskiej siatkówki. Zespół oparty na podchorążych Oficerskiej Szkoły Lotniczej im. Żwirki i Wigury w Radomiu wystartował w nich dopiero sezon później. Drużyna zajęła drugie miejsce w rozgrywkach kieleckiej klasy A, po czym została wycofana z rozgrywek i dopiero w 1965 roku stworzono siatkarzom nowe perspektywy rozwoju. W tym samym czasie został oddany do użytku klubowy ośrodek sportowy przy ul. Lubelskiej. Piękna jak na ówczesne czasy sala gimnastyczna pozwoliła na wznowienie działalności. Od tego momentu siatkarze zaczęli swój systematyczny marsz w górę.

W 1979 r. prowadzony przez Jana Skorżyńskiego zespół awansował do II ligi. Historyczny sukces odniosła drużyna oparta na własnych wychowankach, uczniach radomskich szkół średnich i kilku żołnierzach odbywających służbę wojskową w Radomiu. Zespół tworzyli: Andrzej Skorupa, Tomasz Gałczyński, Ryszard Laskowski, Ryszard Pisarek, Jarosław Trochimiuk, Zbigniew Janikowski, Witold Poinc, Janusz Tomaszewski, Robert Mach, Jacek Gagacki, Roman Murdza i Ryszard Kotala. Od nich zaczęła się ligowa siatkówka w Radomiu.

W 1984 r. Czarni Radom wywalczyli historyczny awans do ekstraklasy, w której występowali później nieprzerwanie przez 18 sezonów! Przez te lata zespół przechodził wiele wzlotów i upadków, ale nigdy nie schodził poniżej określonego poziomu. Kibicom najbardziej utkwiły w pamięci chwile, kiedy drużyna stawała na podium mistrzostw Polski. W 1994 r. pod wodzą ukraińskiego trenera Walerija Jarużnyja Czarni sięgnęli po pierwszy w historii brązowy medal. Sukces powtórzyli rok później, a szkoleniowcem ekipy był wówczas Jacek Skrok.

Czarni zawsze słynęli ze znakomitej pracy z młodzieżą. Było to możliwe dzięki fachowości i oddaniu znakomitych trenerów: Jerzego Adamowicza, Jacka Wlazłowicza, Jana Skorżyńskiego, Krzysztofa Jaskulskiego i Arkadiusza Sawiczyńskiego. Efektem ich pracy było zdobycie w 1995 r. brązowego medalu mistrzostw Polski juniorów młodszych.

Uchwałą walnego zgromadzenia z 26 września 1997 r. przekształcono klub w jednosekcyjny i zmieniono nazwę na Warka Strong Club Czarni Radom. Pozyskanie strategicznego sponsora - Browarów Warka - wiązało się z dużymi nadziejami. Początkowo zespół siatkarzy rzeczywiście zaczął odnosić sukcesy. W 1999 r. osiągnął największy w historii klubu. Ekipa pod wodzą Edwarda Skorka sięgnęła po Puchar Polski. Zespół tworzyli: Paweł Boratowski, Piotr Gabrych, Marcin Kocik, Artur Maroszek, Adam Nowik, Andrzej Piotrowski, Jarosław Stancelewski, Paweł Słomka, Krzysztof Staniec, Wojciech Stępień, Piotr Szymanowski i Krzysztof Śmigiel. W kolejnym sezonie radomianie reprezentowali Polskę w europejskim Pucharze Zdobywców Pucharów, ale swoją przygodę na Starym Kontynencie zakończyli na fazie grupowej.

Upadek klubu widać było wyraźnie od roku 2001. Tuż przed startem do sezonu ze sponsorowania strategicznego wycofały się Browary Warka, a i nowy sponsor - Nordea - nie wywiązywał się z podjętych wcześniej zobowiązań. W rezultacie jeszcze w trakcie sezonu zespół zaczął się rozsypywać. Najpierw zespół opuścili: Jarosław Stancelewski i Igor Woronin, a tuż przed rundą play off: Robert Prygiel, Adam Nowik i Mirosław Czajan. Osłabiona do granic absurdu drużyna nie była w stanie uratować ekstraklasy dla Radomia. 14 kwietnia 2002 r. Czarni po raz pierwszy w bogatej historii klubu spadli do niższej klasy rozgrywek. W poprzednim sezonie byli jeszcze obecni na sportowej mapie Polski, występując na zapleczu ekstraklasy. Postanowieniem walnego zebrania członków klubu z 6 października 2003 r. rozpoczęła się likwidacja stowarzyszenia Czarni Radom.