W derbach Trójmiasta rugbistów lepsze Ogniwo

Najpierw emocji nie potrafili okiełznać rugbiści Arki Gdynia i Ogniwa Sopot, które zmierzyły się w derbach Trójmiasta. Od początku meczu toczyły się indywidualne pojedynki niektórych zawodników. Arka miała przewagę, ale pierwsi punkty zdobyli sopocianie. W 8. minucie Marcin Baraniak zdołał przyłożyć piłkę na polu punktowym "Buldogów", Daniel Podolski podwyższył wynik na 7:0 dla gości. Gdynian stać było tylko na skutecznie wykonany rzut karny Konrada Chromińskiego.

W drugiej połowie dobrze grające w destrukcji Ogniwo nie powstrzymało młyna Arki, któremu udało się zdobyć przyłożenie. Były to ostatnie punkty gdynian. Sopocianie odpowiedzieli celnym karnym Daniela Podolskiego i mistrzowie Polski mogli cieszyć się z wygranej, ale ich trener Grzegorz Kacała nie mógł spokojnie udzielać wywiadu telewizji. Musiał go przerwać, gdyż część kibiców Arki nie mogła pogodzić się z przegraną, próbując wyrównać rachunki z zawodnikami Ogniwa. Kacale i Sylwestrowi Hodurze udało się zażegnać niebezpieczny rozwój pomeczowej sytuacji.

Nerwowo było również w Gdańsku. Tu zmierzyły się piętnastki gdańskiej Lechii oraz wicemistrzowie Polski Budowlani Łódź. Lechia grała w pierwszej połowie lepsze, bardziej skuteczne rugby. Gdańszczanie stracili tylko jedno przyłożenie i były to jedyne straty w tej części meczu.

W drugiej lepsi byli goście, którzy potrafili wykorzystać złą grę w obronie Lechii. Gdańszczanie zaczęli popełniać mnóstwo prostych błędów i gdyby nie punktowa akcja Stanisława Więciorka i Adama Latopolskiego w 50. minucie mogliby ten mecz przegrać. Budowlani nie poddali się i dopingowani przez swoich rezerwowych doprowadzili do stanu 25:25. Punkty Jacka Grebasza i Latopolskiego dały lechistom prowadzenie 32:25 na ok. 10 minut przed końcem meczu, ale gdańszczanie nie potrafili tego wyniku utrzymać. Faul na dobrze grającym Latopolskim zakończył się potężną bójką, w której wzięło udział kilkunastu zawodników. Wśród gdańszczan czerwonymi kartkami ukarani zostali Latopolski i Grebasz. Budowlani zdołali przenieść grę pod pole punktowe Lechii i zdobyli przyłożenie oraz podwyższenie. Mecz zakończył się remisem 32:32.

Niespodziankę sobie, kibicom oraz zawodnikom Ogniwa i Arki sprawili koledzy z AZS AWFiS Gdańsk. Gracze trenera Jerzego Jumasa, wśród których pierwsze skrzypce grał Ukrainiec Jurij Buchało, wygrali z wyżej notowanym AZS Folc Warszawa. Wszystkie punkty dla akademickiej drużyny z Gdańska zdobył Buchało.

dla Gazety

Marek Płonka, trener Lechii

- Mam wielkie pretensje do sędziów, a raczej tego, kto obsadza nasze mecze. Tydzień temu w Lublinie na linii był sędzia z Łodzi - byliśmy wielokrotnie karani, nie wiadomo za co. To samo teraz: następny mecz gramy w Sopocie z Ogniwem, a na linii jest sędzia z Sopotu...

Rugby to gra błędów, popełniliśmy ich za dużo jak na twardy atak Budowlanych. Bijatyka? No cóż, krew nie woda.

Mirosław Szczepański, trener Budowlanych

- Ten remis to chyba sprawiedliwe rozstrzygnięcie. Lechia w końcówce popełniła za dużo błędów, żeby wygrać. Szkoda, że my nie byliśmy bardziej skuteczni.