Z dziejów lubelskiej lekkoatletyki (21)

Rok 1996 to pasmo sukcesów lekkoatletów AZS Biała Podlaska. Po latach postępów awansowali do ekstraklasy, w której są do dzisiaj

Największy udział w sukcesach mieli w tym okresie skoczkowie trenera Tadeusza Makaruka i miotacze trenowani przez Krzysztofa Stipurę, wspomagali ich sprinterzy wyszkoleni przez Stanisława Kędrę. W pierwszym roku startów w I lidze drużyna AZS AWF zajęła dziewiąte miejsce, a sukcesowi drużyny towarzyszyły znaczące osiągnięcia indywidualne.

W halowych mistrzostwach Polski tytuł mistrzowski zdobył Krystian Ciemała w trójskoku, a brązowe medale Konrad Makowski w biegu na 400 m i Agnieszka Ptaszkiewicz w pchnięciu kulą. Oprócz zawodników z Białej brązowy medal zdobyła w biegu na 1500 m Dorota Gruca z Agrosu Zamość, która potwierdziła dobrą formę brązowym medalem w przełajowych mistrzostwach Polski.

W letnich mistrzostwach ponownie złoty medal zdobył w trójskoku Krystian Ciemała, srebrny w pchnięciu kulą Agnieszka Ptaszkiewicz, a brązowy medal wywalczył po raz pierwszy w kategorii seniorów późniejszy wielokrotny reprezentant Polski i olimpijczyk Olgierd Stański.

Zamościanka Dorota Gruca została mistrzynią Polski w biegu na 10 000 m, zaś zawodniczka AZS Lublin Agnieszka Gołębiowska, wychowanka Marka Jarosa, zdobyła srebrny medal w biegu na dystansie 800 m.

W młodzieżowych mistrzostwach Polski zabłysła wielkim talentem Justyna Bąk ze Znicza Biłgoraj, zdobywając dwa złote medale na 5000 i 10 000 km oraz srebrny medal w biegu na 1500 m. Jej trenerem był Stanisław Bąk; w tym duecie pracują do dzisiaj, zmieniając tylko barwy klubowe (z Biłgoraja do Skry Warszawa). Ta doskonała biegaczka została rekordzistką świata w biegu na 3000 m z przeszkodami. Inne medale w kategorii młodzieżowców zdobyli zawodnicy z Białej Podlaskiej - Agnieszka Praszkiewicz srebrny w kuli i brązowy w dysku, Hubert Makaruk srebrny w skoku w dal, a Mariusz Roszkowski srebrny w rzucie oszczepem, a także lublinianka Agnieszka Gołębiowska - medalistka w biegu na 800 m.

W kategorii juniorów największy sukces odniosła szkolona przez trenera Aleksandra Zdybla reprezentantka Wisły Puławy Izabella Wójtowicz, zdobywczyni złotego medalu w siedmioboju.

W kategorii juniorów młodszych zawodnicy Lubelszczyzny podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zdobyli cztery złote medale: Małgorzata Bury (Znicz Biłgoraj) w biegu na 800 m, Kinga Wyrzykowska (Start Lublin) w biegu na 400 m ppł., Aneta Trojanowska ze Startu Lublin w rzucie młotem oraz Daniel Bzowski (Tomasovia) w biegu na 1500 m.