Judo: Robert Krawczyk z Czarnych Bytom brązowym medalistą mistrzostw świata

Robert Krawczyk, dżudoka Czarnych Bytom, wywalczył w piątek w japońskiej Osace brązowy medal mistrzostw świata. Polak zdobył jednocześnie nominację do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Atenach.

Dżudoka startujący w wadze 81 kg, w decydującym pojedynku pokonał Japończyka Yoshihiro Yakiyamę. O sukcesie Krawczyka zadecydowały punkty zaliczone za kokę.

W bytomskim klubie radość była ogromna. - Oglądaliśmy walkę na żywo, na Eurosporcie. Ale były emocje. Robert musiał stoczyć aż siedem wyczerpujących pojedynków, żeby zdobyć brąz, a w jego wadze aż roi się od uznanych dżudoków. Włosy cierpną.... Myślę, że nadchodzą czasy Roberta. Wierzyłem, że wróci z medalem. Po cichu liczyłem nawet na złoto. To tytan pracy, był do zawodów doskonale przygotowany. Proszę się nie zdziwić. jak z Aten też wróci z krążkiem - uśmiecha się Zenon Mościński, trener klubowy zawodnika.

Młodsi koledzy Krawczyka już wczoraj przygotowali pamiątkową tablicę, która ma uświetniać i przypominać wczorajszy sukces. - Telefony w klubie się urywają. Z gratulacjami dzwonią sympatycy dżudo, zawodnicy, mieszkańcy Bytomia - dodaje trener.

W domu państwa Krawczyków w Radzionkowie polały się łzy szczęścia. Mama Agnieszka i tata Paweł też oglądali walkę na Eurosporcie. Młodszy brat Roberta Wincenty uprosił rodziców i nie poszedł do szkoły.

- Pięknie walczył Robert. Należało mu się! Tyle lat czekał na ten medal. Przed wyjazdem do Japonii był bardzo spokojny. On nigdy niczego nie obiecuje, po prostu zawsze daje z siebie wszystko - mówi pani Agnieszka.

25-letni Krawczyk jest siedemnastym polskim dżudoką, który stanął na podium mistrzostw świata. Dotąd największymi sukcesami zawodnika pochodzącego z Radzionkowa były dwa brązowe medale na mistrzostwach Europy: Wrocław 2000 oraz Maribor 2002.

Krawczyk jest wielokrotnym mistrzem Polski. Startował w Igrzyskach Olimpijskich w Sydney, ale bez powodzenia.

Dżudoka Czarnych jest absolwentem akademii wychowania fizycznego w Katowicach. Kawaler, w wolnych chwilach lubi jeździć na rowerze. Jego wzorem na tatami jest Waldemar Legień, najlepszy zawodnik w historii polskiego dżudo - dwukrotny złoty medalista olimpijski (Seul '88 i Barcelona '92) - również zawodnik Czarnych.