Siatkówka plażowa - najmodniejszy sport na wakacje

Każdego lata coraz więcej boisk, coraz więcej ludzi odbijających piłkę na plaży. Dzisiejsza młodzież nie ma wątpliwości - najpopularniejszym sportem na wakacje jest siatkówka plażowa

Iga Klinowska, 17 lat. W siatkówkę gra od pierwszej klasy gimnazjum. I choć zdążyła już rozegrać mnóstwo spotkań, ciągle przeżywa porażki, nie lubi i nie umie przegrywać. Właśnie przegrała mecz, podczas którego z nerwów ciągle kopała piasek. Spod ciemnych okularów wypływają łzy. - Chyba jestem słaba psychicznie, a spokój i opanowanie to istotny element tej gry - mówi. Jej partnerka, Karolina Mrowicka, jest spokojniejsza. Siedzi na krześle i patrzy w piasek.

Aleksandra Theis, także 17 lat. Ona również dominuje w swojej parze. Młodsza o dwa lata Aleksandra Goździewicz często musi słuchać: "skup się, graj dokładnie, nie odpuszczaj". - Ale nie mam pretensji. Wiem, że krzyczy, aby mnie zmobilizować - mówi Goździewicz.

Okulary nie dla szpanu

Słońce praży, do spoconego ciała przykleja się piasek, który wpada także do oczu. - To nie przeszkadza. Można się przyzwyczaić - mówi Klinowska. Jej partnerka dodaje: - Ale wymaga to dużo wysiłku, bo w porównaniu z siatkówką halową na plaży trzeba się więcej poruszać. A wiadomo, jak się biega po piasku.

Mrowicka nie lubi grać w okularach, choć w plażówce są one bardzo modne. - Wtedy widzę podwójnie, obraz mi się rozmazuje. Za to Iga nie wyobraża sobie gry bez okularów: - To najlepsza ochrona przed słońcem. Nie robię tego dla szpanu.

Sport, który opala

Przygodę z siatkówką plażową wszystkie cztery dziewczyny zaczynały w ten sam sposób. - Trenujemy w klubach, gramy w hali, a na plażówkę namówił nas trener - odpowiadają zgodnie. Nigdy nie czekają na wakacje, sezon zaczynają już w kwietniu. A ponieważ na plaży jest wtedy zbyt chłodno, grają na sztucznych boiskach. - Piaskowe boisko do gry w siatkówkę pojawiło się przy naszej szkole już trzy lata temu - mówi Ola Theis. - Był to znakomity pomysł, bo wiele osób z niego korzysta.

- Nie sposób nie zauważyć, że praktycznie każdego lata na plażach pojawia się coraz więcej boisk, coraz więcej ludzi gra w plażówkę. To doskonały sport na wakacje , bo bardzo łatwo pogodzić go z wypoczynkiem i rekreacją. Można się znakomicie opalić - podkreśla Ola Goździewicz.

Karolina gra z dużym opatrunkiem na plecach. - Czyli z tym opalaniem można jednak przesadzić. Czy to od oparzenia? - zapytałem. - Nie, grając w siatkówkę rzeczywiście można się nieźle opalić. A opatrunkiem zasłoniłam sobie tatuaż na plecach, żeby rodzice nie widzieli.

Olimpiada? Może kiedyś...

Siatkówka plażowa jest dyscypliną olimpijską. Pierwsze medale rozdano w Atlancie w 1996 roku. Jak do tego doszło? Jeden z finałów światowych rozgrywek w Rio de Janeiro oglądał prezydent Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej FIFA Joao Havelange. Tak mu się spodobało, że wysłał list do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Juana Antonio Samarancha, w którym opowiedział się za włączeniem tej dyscypliny sportu do programu igrzysk olimpijskich. - Na olimpiadę mamy czas, musimy się jeszcze dużo nauczyć - mówią dziewczyny. - Choć kto wie, jeżeli będzie możliwość zrobienia kariery, to na pewno z niej skorzystam - dodaje Iga Klinowska.

Zawodowa siatkówka plażowa to także duże wydatki. Jedne z najlepszych zawodniczek w Polsce poszukują sponsora nawet w internecie: "Poszukujemy sponsora, aby zakwalifikować się na olimpiadę w Atenach (...). Suma, jaka jest potrzebna na sprzęt, to 2 tys. zł, natomiast suma potrzebna, by wziąć udział w turniejach, to 20 tys. zł". - O takich kwotach jeszcze nie myślimy, najpierw musimy się nauczyć grać. Na razie traktujemy to jako przygodę i znakomitą formę zabawy. Polecam - mówi Ola Theis, która mimo młodego wieku brała już udział w turniejach seniorek. Na jednym z nich zajęła nawet 6. miejsce i w nagrodę dostała z partnerką po 250 zł.

PRZEPISY

Wymiar boiska: 16x8 m. Długości siatki: 8,5 m. Za każda akcję jest przyznawany punkt. Gra się do dwóch wygranych setów (pierwsze dwa sety do 21 punktów, trzeci do 15). Gra się do momentu, kiedy jeden z zespołów osiągnie dwa punkty przewagi. Po zdobyciu przez oba zespoły łącznie 21 punktów jest 30-sekundowa przerwa. W pierwszych dwóch setach zmiana boisk następuje po zdobyciu każdych siedmiu punktów. W trzecim secie po każdych pięciu zdobytych punktach.

MISTRZOSTWA STUDENTÓW

Dzisiaj rozpoczynają się w Gdyni Akademickie Mistrzostwa Polski w Piłce Siatkowej Plażowej Kobiet i Mężczyzn. Impreza potrwa do czwartku, a wszystkie mecze będą rozgrywane na plaży GOSiR naprzeciw domu studenckiego Akademii Morskiej przy ul. Sędzickiego 19. W mistrzostwach weźmie udział ok. 70 drużyn kobiet i mężczyzn. Początek gier każdego dnia o godz. 10.30.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.