Sport.pl

320 tysięcy do podziału. Wysokie nagrody w Eurosport Speedway Best Pairs

Na żużlowe tory wraca rywalizacja par. To sól speedwaya. Najlepsze żużlowe duety świata spotkają się 8 czerwca na Motoarenie w Toruniu w trakcie Eurosport Speedway Best Pairs. Stacja Eurosport pokaże je w ponad 50 krajach.
O zwycięstwo i wysoką pulę nagród powalczy absolutna czołówka światowego speedwaya. Zawody będzie można też śledzić na żywo na antenie stacji Eurosport w 54 krajach. Eurosport Speedway Best Pairs to impreza przygotowana przez polską firmę One Sport. - Zawody w parach to według nas zupełnie niezagospodarowana formuła rozgrywek międzynarodowych. W tej chwili sytuacja w czołówce światowego żużla jest taka, że o zwycięstwo powalczyć jak równy z równym może więcej narodowych duetów niż czteroosobowych składów. Udało nam się porozumieć ze wszystkimi najmocniejszymi federacjami żużlowymi świata, które nominują do startu w Toruniu swoich najlepszych zawodników. Jesteśmy przekonani, że będą to niezapomniane zawody, na które tysiące kibiców czekają od lat. Jazda parowa na żużlu w wydaniu międzynarodowym to coś, czego wszystkim kochającym ten sport po prostu brakuje. Cieszymy się, że reaktywacja międzynarodowych zawodów parowych odbędzie się na tak pięknym, nowoczesnym stadionie, jak toruńska Motoarena - mówią organizatorzy imprezy, Jan Konikiewicz i Karol Lejman. - Turniej Eurosport Speedway Best Pairs pokażemy w ponad 50 krajach świata. Jeszcze nigdy zawody żużlowe nie miały takiej ekspozycji medialnej na poziomie międzynarodowym - mówi Krzysztof Świergiel, dyrektor zarządzający polskiego oddziału Eurosportu. - To doskonała promocja zarówno speedwaya, jak i Torunia, pięknego miasta-gospodarza tych wyjątkowych zawodów - dodaje. Turnieje par mają bardzo długą tradycję. Po raz pierwszy w historii najlepsze żużlowe duety rywalizowały w międzynarodowych zawodach międzypaństwowych w 1968 roku w niemieckim Kempten. Wówczas najlepsi okazali się reprezentanci Szwecji - Ove Fundin wraz z Torbjornem Harryssonem. Turniej ten, podobnie jak rozegrany rok później w Sztokholmie, nie miał jeszcze oficjalnej rangi mistrzowskiej. Pierwsze tytuły mistrzów świata przyznano w 1970 roku na torze w szwedzkim Malmoe, a sięgnęli po nie Nowozelandczycy - Ronnie Moore i Ivan Mauger.

W kolejnym sezonie złoty medal zdobyli Polacy. Jerzy Szczakiel i Andrzej Wyglenda wygrali na torze w Rybniku.

Przez kolejne 24 sezony, aż do 1993 roku, najlepsze pary w światowym speedwayu spotykały się na zawodach finałowych o mistrzostwo świata. Ostatnimi triumfatorami, w 1993 roku w duńskim Vojens, okazali się Szwedzi: Tony Rickardsson, Per Jonsson, a rezerwowym był Henrik Gustafsson. Formuła turnieju finałowego, która obowiązywała w latach 90., będzie zastosowana w toruńskich zawodach. Będą jednak pewne innowacje. Na starcie stanie więc 7 reprezentacji złożonych z dwóch żużlowców z podstawowego składu oraz jednego rezerwowego. W Eurosport Speedway Best Pairs wystartują ekipy: Australii, Czech, Danii, Polski, Rosji, USA i Szwecji. W każdej drużynie znajdą się najlepsi aktualnie żużlowcy, powołani przez managerów reprezentacji. Emocje godne rywalizacji najznamienitszych duetów na świecie zagwarantuje start trzech ostatnich indywidualnych mistrzów świata: Chris Holder (Australia) - czempion z roku 2010, Greg Hancock (USA) - MŚ 2011 oraz Tomasz Gollob (Polska) - MŚ 2010. Nowością jest sposób punktowania w zawodach. Zwycięzca biegu zainkasuje 4 punkty, drugi na mecie otrzyma 3 punkty, trzeci zaś 2 punkty. Ostatnie miejsce to zerowy dorobek. W biegach nie będzie więc remisów, a za podwójną wygraną drużyna będzie mogła zgarnąć aż 7 punktów. - Tego typu punktacja gwarantuje walkę na torze do ostatnich metrów. Nie boimy się słów, że to będą najbardziej widowiskowe zawody sezonu 2013 w światowym żużlu. Tutaj jazda indywidualna nic nie da - liczy się współpraca i kontrolowanie sytuacji na torze. Patrząc na zestawienie par typu Holder-Ward, Gollob-Hampel, Jonsson-Lindbaeck czy Sajfutdinow-Łaguta, nie mamy wątpliwości, że dla fanów speedwaya to będzie niezwykłe widowisko. Największe gwiazdy, fantastyczny stadion i debiut transmisji LIVE z zawodów żużlowych na kanale Eurosport. To będzie wielkie święto speedwaya w Toruniu - komentują organizatorzy. 

Najlepszy zespół po fazie zasadniczej turnieju - po 21 wyścigach - uzyska bezpośredni awans do wielkiego finału. Ekipy z drugiej i trzeciej pozycji stoczą między sobą baraż o udział w biegu o złoto. W 23 gonitwie wyłoniony zostanie triumfator Eurosport Speedway Best Pairs. - Łączna pula nagród tego turnieju to 80 tys. euro. Zwycięska para zainkasuje 20 tys. euro do podziału. To znacznie więcej niż w przypadku Drużynowego Pucharu Świata, gdzie czteroosobowy team za wygraną otrzymuje ok. 70 tys. zł.

Bilety na turniej najlepszych par żużlowych Eurosport Speedway Best Pairs do kupienia na stronie speedwaypairs.com

Więcej o: