Sport.pl

MŚ w skokach. Złoto Stocha to dopiero początek wielkiej kariery?

Czwartkowe mistrzostwo świata to pierwszy wielki sukces 25-letniego Kamila Stocha, który dotąd wygrał pięć konkursów PŚ (ostatni 5 lutego 2012 roku na Trampolino dal Ben, czyli na dużej skoczni w Predazzo). Jakie osiągnięcia w jego wieku miał Adam Małysz?
Kamil Stoch w maju skończy 26 lat. W jego wieku Adam Małysz miał już tytuł mistrza i wicemistrza świata z Lahti 2001, dwa medale olimpijskie z Salt Lake City i dwie kryształowe kule PŚ. W 2003 roku, kiedy kończył 26 lat wywalczył kolejne dwa tytuły mistrza świata, właśnie w Predazzo i zdobył trzecią Kryształową Kulę). Miał też 21 zwycięstw w PŚ.

Stoch w Pucharze Świata zadebiutował 17 stycznia 2004 roku w Zakopanem (49. miejsce). Pierwszy raz zawody PŚ wygrał w styczniu 2011 roku. Do tej pory polski skoczek pięć razy stawiał na najwyższym stopniu podium (Zakopane, Klingenthal, Planica, Zakopane, Predazzo), a najlepszym wynikiem Stocha na MŚ było 4. miejsce na małej skoczni na MŚ w Libercu w 2009 roku. Na igrzyskach olimpijskich w Vancouver był 26. na małej skoczni i 14. na dużej.

Oprócz tego, w 2010 r. obecnie najlepszy polski skoczek zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej letniej Grand Prix. W mistrzostwach Polski Stoch do tej pory zdobył 22 medale (osiem zwycięstw).

Dziewiąty medal Polaków w MŚ

Medal Stocha jest 22., w tym dziewiątym złotym, wywalczonym przez biało-czerwonych w MŚ. Dorobek Polaków uzupełnia pięć srebrnych i osiem brązowych.

W sobotę w Predazzo odbędzie się konkurs drużynowy na dużej skoczni. Relacja od 16 w Sport.pl i aplikacji Sport.pl LIVEWięcej o: