Sport.pl

Liga Mistrzów odkodowana, już we wtorek w TVP!

Po trzech latach - od najbliższego wtorku (18 lutego) - piłkarska Liga Mistrzów wraca do TVP. Tego dnia telewizja publiczna zaprezentuje dwa spotkania: na żywo w 1TVP o 20.30 Barcelona - Inter i zaraz po jego zakończeniu w 2TVP Arsenal - Ajax.


Prawa do pokazywania LM w Polsce w latach 2000/01 - 2002/03 ma Polsat. Zapłacił za to ok. 9 mln dolarów, czyli 3 mln za sezon. TVP za możliwość transmitowania niektórych spotkań wyłożyła teraz połowę tej kwoty, czyli ok. 1,5 mln.

- Zygmunt Solorz bardzo potrzebuje pieniędzy, bo zaangażował się lub zaangażuje w różne inwestycje. Dlatego zgodził się odstapić część praw telewizji publicznej - komentuje osoba znająca dobrze polski rynek mediów.

- Przygotowujemy się do przeprowadzenia relacji z wtorkowych meczów - przyznaje Janusz Basałaj, szef sportu w telewizji publicznej. Dodaje, że ostateczna wersja umowy między obiema stacjami nie została jeszcze podpisana.

- Na razie kontrakt obowiązuje do końca tego sezonu - mówi z kolei Piotr Nurowski, szef rady nadzorczej Polsatu. - Co będzie dalej? Zobaczymy. Jest o czym rozmawiać. Przed nami negocjacje dotyczące m.in. piłkarskich mistrzostw świata...

TVP będzie pokazywała wtorkowe mecze - jeden na żywo w "Jedynce" i retransmisję drugiego z poślizgiem w "Dwójce". Wszystkie spotkania będą - tak jak dotychczas - transmitowane też w Polsacie Sport. Oprócz tego jeden środowy mecz "na żywo" zaprezentuje otwarty kanał Polsatu. Na dodatek TV 4 - podobnie jak TVP - zaoferuje powtórkę z wybranego, wtorkowego spotkania (w tym tygodniu o 22.30 Bayer Leverkusen - Newcastle).

Wcześniej Champions League była nieprzerwanie w TVP od sezonu 1992/1993, czyli od początku powstania. Wtedy telewizja publiczna płaciła za LM przeciętnie 600 tys. dolarów za rok. Polsat przejął telewizyjne prawa na Polskę po przebiciu oferty telewizji publicznej, która w 1999 r., gdy toczyły się negocjacje, nie chciała płacić więcej niż przez wcześniejsze lata. W imieniu Polsatu z firmą TEAM, reprezentującą UEFA przy sprzedaży praw do LM, rozmawiał Zbigniew Boniek.Co pokażą otwarte stacje?

18 lutego, wtorek

1 TVP (na żywo, 20.30): Barcelona - Inter; 2 TVP (22.30): Arsenal - Ajax; TV 4 (22.20): Bayer Leverkusen - Newcastle; Polsat (00.30): magazyn Ligi Mistrzów

19 lutego, środa

Polsat (na żywo, 20.40): Manchester United - Juventus Turyn; Polsat (23.45): magazyn Ligi Mistrzów