MŚ w pływaniu. Kawęcki mistrzem świata

PAP, ks
16.12.2012 , aktualizacja: 16.12.2012 21:22
A A A Drukuj
Radosław Kawęcki został mistrzem świata na 200 m stylem grzbietowym. Faworyta Ryana Lochtego pokonał o zaledwie 0,02 sek..
Kawęcki pojechał do Stambułu jako mistrz Europy w tej konkurencji. W listopadzie we francuskim Chartres potwierdził, że na Starym Kontynencie nie ma sobie równych. Podczas igrzysk olimpijskich w Londynie podopieczny Jacka Miciula zajął czwarte miejsce, ustępując jedynie dwóm Amerykanom i Japończykowi.

Lochte był gwiazdą poprzednich mistrzostw. Dwa lata temu w Dubaju wywalczył sześć złotych krążków i jeden srebrny. Ustanowił wtedy dwa rekordy świata. Do Turcji również przyjechał w świetnej formie. Po dwa złote krążki sięgnął już pierwszego dnia, ale na Kawęckim nie robiło to większego wrażenia. - Widzieliśmy, jak wczoraj bił rekord świata, ale Radek tylko powiedział do mnie "i tak go jutro pokonam". Był bardzo skupiony, a sam wyścig świetnie rozegrał taktycznie. Pilnował Amerykanina i zdecydowanie przyspieszył na ostatnich 50 metrach. Przyznaję, że w starciu z Lochtem kibicowali nam zawodnicy z innych krajów, szczególnie Szwedzi oraz Australijczycy - powiedział trener Miciul.

Lochte porażkę z Kawęckim szybko sobie powetował. Kilkanaście minut później triumfował na 100 m stylem zmiennym, a na zakończenie, razem z kolegami z reprezentacji, zwyciężył w sztafecie 4x100 m st. zmiennym. Łącznie w Turcji Lochte zdobył osiem medali - sześć złotych oraz po jednym srebrnym i brązowym. Ustanowił także dwa rekordy świata. Tuż przed finałem z udziałem Kawęckiego, panie rywalizowały na 50 m stylem grzbietowym.

W sobotę do decydującego wyścigu w tej konkurencji z drugim czasem i rekordem Polski awansowała Aleksandra Urbańczyk. Łodzianka w niedzielę popłynęła jeszcze o 0,06 s szybciej, ale wynik 26,50 wystarczył do zajęcia trzeciego miejsca. Zwyciężyła Chinka Jing Zhao - 25,95, a drugie miejsce zajęła Amerykanka Olivia Smoliga - 26,13. Podczas sesji wieczornej zaprezentowało się jeszcze dwóch reprezentantów Polski. Mateusz Sawrymowicz czasem 14.38,29 zajął czwarte miejsce w wyścigu na 1500 m stylem dowolnym, a Michał Poprawa - 1.54,20 - ósme na 200 m motylkiem. Dwa lata temu z MŚ w Dubaju biało-czerwoni nie odnieśli sukcesów, ze Stambułu przywiozą dwa medale